Bu haber kez okundu.

Adil Öksüz Türk Silahlı Kuvvetleri imamı çıktı
''Adil Öksüz 12 Temmuz Salı günü Amerika'ya darbe planlarını götürüp Fetullah Gülen'e sundu ve onun onayıyla devreye soktu'' bu ifadeler darbe girişimi soruşturmasında yer alan gizli tanığa ait.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 1300 sayfalık iddianame hazırladı. Adil Öksüz'ün FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri imamı olarak kayda geçtiği iddianamede 'Kuzgun' ve 'Şapka' kod adlı iki gizli tanığın ifadeleri yer alıyor.

DARBE PLANINI FETULLAH GÜLEN ONAYLADI

Kuzgun kod adlı gizli tanık, Öksüz'ün darbe planlarını Fetullah Gülen'e götürerek onayını aldığını söyledi. Gizli tanık Kuzgun Adil Öksüz, ''Arkadaşlar ben Cumartesi veya Pazar İstanbul'da olacağım. Oradan yurtdışına uçacağım. Bir aksilik olmazsa Salı günü büyüğümüzle görüşüp Çarşamba veya Perşembe günü döneceğim.'' dediğini ve Öksüz'ün planları Amerika'da Fetullah Gülen'e onaylatıp darbe girişimini devreye soktuğunu söyledi.

''CUMHURBAŞKANI PLANI DEĞİŞTİRİLDİ''

Gizli tanıklar ifadelerinde toplantılarda darbe gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile ilgili yapılacaklarında konuşulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın darbe girişimi gecesinde gemiye götürüleceğini söyleyen gizli tanık, ''15 Temmuz darbe gecesi ilk yapılacak iş Özel Kuvvetler Komutanlığından görevli timlerce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Huber Köşkü'nden alınarak havayolu ile İstanbul'da kısa bir süre bekletilip yine havayoluyla denize açılacak olan bir gemiye indirilerek muhafaza edilecekti. Başbakan Binali Yıldırım ise Ankara'dan Özel Kuvvetler Komutanlığından görevli timlerce alınarak Akıncı Hava Üssüne getirilecekti. İçişleri Bakanı Efkan Ala Ankara'dan, MİT Müsteşarı olan Hakan Fidan MİT Müsteşarlığından ÖKK Komutanlığı timlerince alınarak ve Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz konutundan Jandarma birimlerince alınarak Akıncılar Hava Üssüne getirilecekti.'' dedi.

Şapka kod adlı gizli tanıksa Cumhurbaşkanının İstanbul'da bulunmaması nedeniyle Erdoğan'a yönelik planda değişikliğe gidildiğini ifade etti. O gece Marmaris'te bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast için görevlendirilen uçuş personelleri dahil 39 askerin Çiğli 2. Ana Jet Üssü'nden hareket ettiklerini belirtti.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×