Bu haber kez okundu.

AGİT gözlemcileri bakın kimler çıktı?

'YSK'nın mühürsüz oy kararı kanunla çelişiyor' diyen AGİT gözlemcileri bakım kimler çıktı? Türkiye'ye gelen gözlemcilere ön yargı dayatılmış gibiydi. Avrupa'nın Türkiye'ye olan tepkisi bağımsız ve tarafsız olması gereken gözlemcilere de bulaşmıştı. Kimi gazeteci kimi Avrupa Parlamentosu üyesi kimi ise akademisyen! Ancak gözlemcilik yapmaya gelen bu isimler 'Hayır' kampanyasına sözcülük yapmaktan başka bir misyonu yerine getirmedi.

SEÇİM ÖNCESİ HDP ÜYESİ GİBİ KAMPANYA YAPTI

Bu gözlemcilere bir örnek İtalyan Lorena Lacalle'ydi. Lacalle, seçim öncesi adeta bir HDP üyesi gibi hayır kampanyası yaptı. Sosyal medya hesabında sözde Kürdistan haritaları paylaştı.

"HAYIR" KAMPANYASINA DESTEK VERDİ, POLİSE İFTİRA ATTI

Bir başka Avrupalı gözlemci ise Andrej Hunko'ydu. Seçimlere davet edilmiş resmi kimlik bile verilmişti. Fakat o seçimleri gözlemlemek için değil Diyarbakır ve Mardin'de hayır kampanyasına destek vermek için gelmişti. Paylaşımlarıyla polisin seçim çalışmalarını engellediğini bile iddia etti.

HDP İLE ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Bir diğer gözlemci ise Avrupa Parlamentosu üyesi Heike Hansel'di. Hansel, referandumun ardından HDP ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Avrupa Gözlemci Heyeti adına konuştu. Gözlem yaptıkları yerde Özel Harekat Polisleri'nin kendilerini engellediğini iddia ediyordu.

AGIT'IN TARAFSIZLIĞI TARTIŞMALI

Avrupa'dan Türkiye'ye gelen AGİT gözlemci listesindeki önemli isimlerden biri de AGİT yöneticisi Michael Georg Link'ti. Link, AGİT'in seçim gözlemlerinin başında yer alan isim. Türkiye'deki referandumda AGİT'in neden tarafsız olamadığını en iyi açıklayan fotoğraf ise aşağıdaki görsel oldu. Michael Link, terör propagandasından yargılanan firari Can Dündar ile aynı karede poz verdi.

Kaynak: 24 TV

Anahtar Kelimeler:
AgitReferandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×