Bu haber kez okundu.

AK Parti Kongresinde neler yaşandı?

AK Parti'liler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan sonra 3.'üncü gelen başkanını seçmek üzere Ankara Arena Spor Salonu'nda biraraya geldi. Spor salonundaki tribünleri dolduran partililerin coşkulu tezahüratları ise dikkat çekiyor.

AK Parti'de en çok merak edilen soru ise kongre sonrası kabinede kimlerin olacağı. ABChaber.com'dan Yusuf Sezer, kongre salonunda yaşananları canlı takip ile sizlere aktarıyor.

AK PARTİ KONGRESİ'NDE NELER YAŞANIYOR?

16:15 - Oy sayımı sonuçları açıklandı. Salonda bulunan 1411 delegenin kullandığı oylardan 1405'i geçerli sayıldı. Binali Yıldırım, 1405 delegenin oyunu aldı. AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım seçildi.

16:05 - AK Parti Genel Başkanlık seçimi sona erdi. Oy sayımı yapılıyor.

15:10 - AK Parti kongresinde yeni genel başkan seçim süreci başladı. Delegeler yeni genel başkanı seçmek için oy kullanıyorlar.

14:40 - Bekir Bozdağ, Binali Yıldırım'a teşekkür ederek, MKYK listesindeki isimlerin okunmasını istedi.

14:38 - Binali Yıldırım, konuşmasını AK Parti andı ile bitirdi.

14:20 - Konuşması esnasında sık sık sesi kısılan Binali Yıldırım, başkanlık sisteminin Türkiye için şart olduğunu açıkladı. Yıldırım, ''Türkiye'nin yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı var. Başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız?'' dedi.

14:00 - Binali Yıldırım, partililere teşekkür etmek üzere kürsüye çıktı. Yıldırım, konuşmasına ''Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yol arkadaşıyız, kader arkadaşıyız dedik. Bundan sonra da demeye devam edeceğiz.'' sözleriyle başladı.13:55 - Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu ve Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyelikleri için başvurular sona erdi. Listelerde yer alan isimler şöyle; Abdülhamit Gül, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Çiğdem Karaaslan, Edibe Sözen, Efkan Ala, Fatih Şahin, Fatma Betül Sayan Kaya, Galip Ensarioğlu, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Mehmet Mehdi Eker.13:50 - Binali Yıldırım'ın hayatının anlatıldığı kısa film gösteriliyor. Filmde Yıldırım'ın biyografisi ve bugüne kadar hayata geçirdiği projeler anlatılıyor.

13:38 - Ulaştırma Bakanı ve AK Parti'nin yeni genel başkan adayı Binali Yıldırım, salonda bulunan 1282 delegenin tamamının onayıyla resmen Genel Başkan adayı gösterildi.

13:22 - AK Parti kongresine davet edilen ve son dönemde sosyal medyada popüler olan Hacı Gürhan, ''Ben Anadolu'yum'' isimli şiirini seslendirdi. Şiirin okunduğu esnada sahnedeki perdede Türkiye haritası gözüktü.

13:10 - Veda konuşmasını bitiren Ahmet Davutoğlu'nu partililer ayağa kalkarak alkışladı. Davutoğlu'na hediye olarak, AK Parti teşkilatları tarafından yaptırılan Yasin-i Şerif tablosu verildi.

12:55 - Veda konuşması için kürsüye çıkan Ahmet Davutoğlu, 2014 yılındaki kongreyi hatırlatarak, o dönem gerçekleşen kongrede kendisinin ''Bu kongre bir veda kongresi değil, vefa kongresidir'' dediğini ifade etti. Davutoğlu, ''O günden bu yana sözlerimize hep saldık kaldık'' ifadesini kullandı.

Davutoğlu, ''Bizden yana tüm haklar helal olsun, sizden de helallik istiyorum.'' diyerek partililerden ve vatandaşlardan helallik istedi.12:45 - Başbakan Ahmet Davutoğlu, partililere veda konuşması yapmak için sahneye çıktı.

12: 40 - 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün imzasını taşıyan mesaj kongre salonunda okundu.

12:35 - Kongrede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu. 

CUMHURBAŞKANI'NIN KONGRE MESAJI

"Sizleri muhabbetle, hasretle selamlıyorum. Cumhurbaşkanı yemini ettiğim gün AK Parti ile hukuki bağım kesilmiş olabilir ama sizlerle gönül bağım hiçbir zaman kesilmedi. İnşallah hiçbir zaman da kesilmeyecek. Önümüzdeki dönemde yeni anayasa ve yeni yönetim sistemi arayışları içinde, cumhurla başkanı arasında iklimi olumsuz etkileyen bu çarpık uygulamanın giderileceğine inanıyorum. Yakın tarihin en önemli siyasi olaylarından biri olarak gördüğüm AK Parti 2. Olağanüstü Kongresi'nin başarılı geçmesini diliyorum. Yeni genel başkanı ve parti yönetim organlarında sorumluluk üstlenecek arkadaşlarımı şimdiden tebrik ediyorum. Kaderi ülkenin kaderiyle özdeşleşen AK Parti için hizmet yarışında bir güç ve motivasyon tazelenmesi olarak görüyorum. 2023 hedeflerine ulaşılması için seçilecek genel başkana çok önemli görevler düşüyor. 27 Ağustos 2014 tarihinde genel başkanlık görevini kendisine devrettiğim Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'na hizmetleri için teşekkür ediyorum. Kongre salonunda bulunan delegeler ve misafirlere selamlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum."

12:20 - Kongrede muhalefet partilerinden üst düzey katılımların olması dikkat çekiyor. Muhalefet partilerinden CHP'den Genel Sekreter Kamil Okay Sındır, MHP'den ise Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirer yer alıyor.

12:10 - Divan Başkanı Bekir Bozdağ konuşmasında ''AK Parti Tayyip'in partisidir. Bu partinin tek lideri var, Tayyip Erdoğandır. AK Parti var olduğu sürece böyle devam edecek.'' dedi.

12:00 - Kongrenin Divan Başkanı, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ seçildi. AK Parti Kongresi İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Bekir Bozdağ açılış konuşması yapıyor.

11:52 - Kongrede partililer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım ve Ahmet Davutoğlu'nun hayatının anlatılacağı kısa filmleri bekliyor.

AK Parti’yi anlatan ’Kutlu Yürüyüşe Devam’ isimli belgesel partililere izletildi. Belgeselde, eğitimden, sağlığa, ulaşımdan, enerjiye AK Parti’nin siyasi hayatını anlatan konular ele alındı. Belgeselde Erdoğan’ın siyasi hayatı da paylaşıldı.

11:45 - AK Parti'nin kongresinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'da bulunuyor. Eşleri ile birlikte kongreye katılan başkanlar objektiflere bu pozu verdi.11:40 - Kongre açılışı Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş tarafından yapıldı. Salonda, genel başkan seçiminde oy kullanacak 1470 delegeden 1280'inin salona geldiği anons edildi.

11:25 - Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, kongreye katılan partililere salonda yankılanan ''Davutoğlu Ahmet Hoca'' şarkısı eşliğinde karanfil dağıttı.

11:20 - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Arena Spor Salonu'na geldi. Davutoğlu'nun Binali Yıldırım karşıladı.10:43 - Binali Yıldırım ''havayolunu karayolu haline getiren bakan'' diye anons edilerek sahneye davet edildi. Yıldırım, sahneye ''Erdoğan'' şarkısı eşliğinde çıkarak, partilileri selamladı.

10:30 - Binali Yıldırım sivil plakalı bir araçla kongre salonu önünde gözüktü. Yıldırım, salona partililerin alkışları ve tezahüratlar eşliğinde giriş yaptı. Yıldırım'ın yanında eşi Semiha Yıldırım'da var. Binali ve Semiha Yıldırım çifti, partililerin oldukları tribünlere karanfil atıyorlar.

10:20 - Kongre salonunda sürekli olarak Twitter'da oluşturulan ''KutluYürüyüşeDevam'' ve ''BüyükKongreKutluYürüyüş'' sloganları duyuruluyor.

10:05 - Coşkulu bir şekilde Binali Yıldırım'ın beklendiği salona milletvekilleri giriş yaptı. Her milletvekili kendi illerinden gelen partilileri selamladı.

10:00 - Ankara Arena Spor Salonu'nda partililerin taşıdıkları dövizler dikkati çekiyor. Dövizlerin üzerinde en çok dikkat çeken yazıların başında ''Can Türkiye'ye heyecan geldi'', ''Reis'e yaşıkır Başkanlık, Adıyaman'a yakışır Bakanlık'', ''Kutlu yürüyüşümüze Binali Yıldırım'la devam'' geliyor.

09:55 - Kongre salonundaki partililer, AK Parti ve Türk bayrakları ile Ahmet Davutoğlu'nun ve Binali Yıldırım'ın salona girmesini bekliyor.

09:30 - AK Parti'nin 2. olağanüstü büyük kongresi'ni yaklaşık 1000 civarında basın mensubu takip ediyor.

09:00 - Kongrenin gerçekleşeceği salonda partililerin coşkusu çalınan seçim şarkılarıyla daha da arttı. Partililer en çok Recep Tayyip Erdoğan şarkısına tezahürat yaptı. Partililerin coşkusunun daha da arttığı diğer bir seçim şarkısı ise Dombıra oldu.

08:30 - Kongrede Ahmet Davutoğlu veda konuşması yapacak. AK Parti'nin yeni genel başkan adayı Binali Yıldırım ise partililere teşekkür etmek için konuşma yapacak.

07:30 - Sabahın erken saatlerinden itibaren AK Parti kongresi için gelen partililer, Ankara Arena Spor Salonu önünde birikmiş durumda.

KONGRE SALONU'NDA BÜYÜK COŞKU

AK Parti'nin 2. büyük olağanüstü kongresinin yapıldığı Ankara Arena Spor Salonu'nda büyük coşku yaşanıyor. ''Kutlu Yürüyüşe Devam'' sloganı ile gerçekleştirilen kongreye Binali Yıldırım, parti içinde yapılan temayül yoklamasında partililerin yüzde 85'inin desteğini alarak tek aday olarak katılıyor. Kongrede yapılacak olan genel başkan seçimi sonucunda Yıldırım, AK Parti'nin 3.'üncü genel başkanı olacak.

Partililerin hınca hınç doldurdukları kongre salonunda ''Kutlu yürüyüşümüze Binali Yıldırım'la devam'', ''2023 yolunda Hatay yolların ustasıyla'', ''Türkiye'ye heyecan geldi'', ''Büyük millet büyük güç hedef 2023'' ve ''Ak gönüller taşıyoruz kara çukurları aşıp gelen'' gibi sloganların yazılı olduğu dövizler ise dikkat çekiyor.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

AK Parti'nin 2. büyük olağanüstü kongresi için Ankara ve kongrenin yapıldığı salon çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salonun çevresi bariyerler ile çevrilirken, salon çevresinde ve Ankara'ya giriş noktalarında aramalar yapıldı. Ankara Tren Garı ana girişi de dün gece saat 23:00'ten itibaren kapatıldı. Kongre salonuna girmek isteyen partililer girişte, en az üç aramadan geçerek salona girebiliyorlar.

6 BİN KİŞİ DAVET EDİLDİ

AK Parti kongresine 6 bin kişi davet edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım ve Ahmet Davutoğlu'nun hayatının kısa filmler ile anlatılacağı kongreye, dernek temsilcileri ile birlikte 6 bin kişi davet edildi. Yabancı devlet başkanları, Mısır, Bangladeş, Rusya büyükelçileri ve HDP'liler kongreye davet edilmedi.

1.470 DELEGE OY KULLANACAK

AK Parti'nin yeni genel başkan seçiminde bin 470 delege oy kullanacak. Binali Yıldırım, AK Parti'nin 3.'üncü Genel Başkanı olacak. Ak Parti'nin 1.'inci genel başkanı Kurucu Genel Başkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2.'nci genel başkanı ise Ahmet Davutoğlu olmuştu. Erdoğan 13 yıl 13 gün genel başkanlık yaparken, Davutoğlu 20 ay 25 gün genel başkanlık görevi yaptı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×