Bu haber kez okundu.

Anayasa referandumu için ilk oylar gurbetçilerden

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 2 milyon 927 bin Türk seçmen, 16 Nisan referandumu için sandığa gidiyor. Gurbetçiler anayasa değişikliği halk oylaması için 27 Mart - 9 Nisan tarihleri arasında bağlı bulundukları temsilciliklerde oy kullanabilecek.

Anayasa referandumu oy sandıkları toplam 57 ülke, 119 temsilcilik ve 32 sınır kapısında kuruldu. Yurt dışı genelindeki Türk seçmen sayısı ise 2 milyon 927 bin. Seçmenler 14 gün boyunca oy kullanacak. Bazı ülkelerde oy kullanma tarihleri arasındaki süre 14 günden az olacak. 1 milyon 423 bin seçmenin oy kullanacağı Almanya'da sandıklar Berlin, Frankfurt, Köln, Essen, Münih, Hannover, Hamburg ve Mainz gibi kentlerdeki temsilciliklerde kuruldu. Almanya'nın yanı sıra Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya'daki seçmenler de referandum için ilk oylarını 27 Mart'tan itibaren kullanabilecekler. Yurt dışındaki seçmenler, yurt dışında kurulan oy sandıklarında 4. kez oy kullanacaklar. Yurt dışı seçmenleri ayrıca gümrük kapılarında 27 Mart - 16 Nisan tarihleri arasında oylarını kullanacaklar.

BEYAZ 'EVET', KAHVERENGİ 'HAYIR'

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) referandum için hazırladığı oy pusulası 2 renkten oluşuyor. Beyaz pusula üzerinde 'EVET', kahverengi de ise 'HAYIR' ibareleri yer alıyor. Halk oylamasında oy verecek olan yurt dışındaki seçmenler tercih mührünü kullanarak oy verme işlemini gerçekleştirecekler.

YURT DIŞI SEÇMEN SORGULAMA

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, kütüğe kayıtlı olup olmadıkları YSK seçmen sorgulama hizmeti sayfasından veya e-Devlet Kapısı üzerinden öğrenebilecekler. Yapılacak olan seçmen sorgulama işlemi ile bağlı bulunulan temsilcilik bilgisi, sandık kurulan dış temsilciliklerin adres bilgileri, gümrük kapısı bilgileri ve oy kullanma tarihleri öğrenilebiliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×