Bu haber kez okundu.

Anayasada söz Meclis'te oylama 338 oyla kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, Anayasa değişiklik teklifinin maddelerinin görüşülmesine geçilmesi 338 oy ile kabul edildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin görüşmeleri engellemek için başlattıkları usul tartışmalarının ardından hükümet adına ilk sözü Adalet Bakanı Bekir Bozdağ aldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

BOZDAĞ: YAPTIĞIMIZ ATATÜRK ANAYASALARINA DÖNMEK

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa değişiklik teklifinin 'rejim değil hükümet sistemi değişikliği' olduğuna vurgu yaptı. Bozdağ, ''Eğer bir rejim değişikliğinden söz edecek olursak o zaman Cumhuriyet'in bu niteliklerini değiştiren bir düzenlemenin burada olması lazım. Bunun içerisinde böyle bir düzenleme kesinlikle söz konusu değildir. Bu bir rejim değişikliği değil, hükümet sistemi değişikliğidir. Bunu açıkça ifade etmekte fayda görüyorum'' dedi.

CHP'lilerin ısrarla rejim değişikliği yapıldığını söylemelerine tepki gösteren Adalet Bakanı, ''Bizim yaptığımız Atatürk Anayasalarına, 1921 - 1924 anayasalarına, partili cumhurbaşkanlığına dönmektir. Siz Atatürk'ün anayasasına karşı çıkıyorsunuz. Aynı şeyi yapıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım

BAŞBAKAN: İRADE OLMAZSA İDARE DE OLMAZ

Ardından Başbakan Binali Yıldırım kürsüye geldi. Yeni anayasa değişikliği hakkında konuşan Yıldırım, ''Ülkemizin içinde bulunduğu şartları ve gelecekte karşılaşması muhtemel sorunları kökünden çözecek ve yönetim olarak şu anda karşı karşıya bulunduğumuz bazı sıkıntıları ortadan kaldıracak bir değişikliktir.'' dedi. Yıldırım, yönetimde iradenin tek olması gerektiğini belirtti ve mutlaka sorumluluğun da yetkinin de yürütmede tek olması gerektiğini vurguladı. Başbakan Yıldırım, ''İrade olmayan yerde idare olmaz. Çatal kazık toprağa girmez. Bizim güzel bir tabirimiz var. Ben denizciyim. 'İki kaptan gemiyi batırır' icraatta kaptanın tek olması lazım.''

338 OY İLE KABUL EDİLDİ

Genel Kurul'da Anayasa Değişikliği Teklifi'nin maddelerine geçilmesine dair gizli oylama yapıldı. 480 toplam oy kullanılan genel kurulda anayasa değişiklik teklifi maddelerine geçilmesine ilişkin oylama 338 oy ile kabul edilirken oylama sonusunda 134 ret, 2 çekimser, 5 boş ve 1 geçersiz oy verildiği açıklandı. Meclis Genel Kurulunda önümüzdeki günlerde 18 maddelik Anayasa değişiklik teklifinin maddeleri görüşülecek. (24 TV)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×