Bu haber kez okundu.

Ankara Büyükşehir Belediye'sinden Su tasarrufu açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediyesi artan hava sıcaklığı ile beraber yapılan açıklama ile Ankaralıların su tüketimi konusunda daha dikkatli davranmalı kullanılmazı çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada "Kapı önleri, balkonlar, bahçeler önce süpürülüp sonra yıkanmalı." dedi. İşte detaylar abchaber.com'da 

Artan sıcaklıklara bağlı barajlardaki buharlaşmanın 240 bin metreküpe ulaştığına işaret edilen açıklamada, "Bahçe sulamalarındaki artış nedeniyle, su tüketiminde çok yüksek rakamlar yaşanıyor. 3 Temmuz Pazartesi günü, Başkentlilerin oldukça önemli kısmı tatilde ya da memleketinde olmasına rağmen gerçekleşen 1 milyon 450 bin metreküplük tüketim bir rekordur." bilgisi verildi.

Ankara'ya su sağlayan barajlardaki doluluk oranının 31,74 seviyesinde olduğu ve eylüle kadar su sıkıntısının öngörülmediği belirtilen açıklamada, su tasarrufu çağrısı yapıldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN ANKARALILARA TASARRUF TAVSİYELERİ


Su tüketiminin artmasından dolayı Ankara Büyükşehir Belediyesi kullanılan suların israf edilmemesini ve bozuk olan muslukların tamir edilmesi yönünde açıklamalarda bulundu . Yapılan açıklamada  "Bahçeler hortumla değil yağmurlama sistemiyle sulanmalı. Kapı önleri, balkonlar, bahçeler önce süpürülüp sonra yıkanmalı.

Suyun itici gücünden yararlanarak temizlik yapmaya çalışmak, israfa yol açar. Evdeki bozuk musluklar tamir ettirilmeli. Araçlar, hortumla değil kovaya doldurulacak suyla yıkanmalı. Bulaşık ve çamaşır makineleri, tam doldurulmadan çalıştırılmamalı. Sebze ve meyveler elde yıkanmak yerine, su dolu bir kapta yıkanmalı."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×