Bu haber kez okundu.

Askeri helikopterin düşme nedeni belli oldu

Giresun'da düşen askeri helikopter kazasına ilişkin olarak Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı ilk ön değerlendirmenin detayları Hürriyet Gazetesi'nde yer aldı. Habere göre; helikopterin düşmesine bölgedeki ani hava değişiminin neden olduğu belirtiliyor. Askeri kaynaklar ise helikopterin düşmesinde ''pilotaj hatasına ilişkin emare yok'' ifadesine yer veriliyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre; askeri helikopter ağır hava muhalefetine maruz kaldı. Herhangi bir arıza şüphesinin göz ardı edilmediği raporda bir anda ani sis ile karşılaşan helikopterin yaklaşık 8 dakika boyunca inecek yer aradığı belirtiliyor.

Askeri kaynaklar, Giresun Alucra bölgesinin denize bakan kısmında Karadeniz ikliminin, İç Anadolu'ya bakan kısmında ise karasal iklimin yaşandığına dikkat çekiyor. Helikopterin düştüğü noktada ise iki iklimin karşılaştığı ve bundan dolayı da hava sirkülasyonunun sert olduğu belirtiliyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nın ilk ön değerlendirme detaylarında; kaza sırasında helikopterin yoğun bulut kümesi ile karşılaştığı vurgulanıyor. Kazada şehit olan Pilot Yarbay Hilmi Özer ve yardımcı pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir'in bu sırada bulut kümesinden kaçmak için ilk olarak güzergah değiştirdiği, daha sonra da acil iniş yapmak için düz bir zemin aradığı ifade edildi. Pilotların uygun yer bulamadığından dolayı, çakılmamak ve daha yumuşak bir iniş gerçekleştirmek için bölgede bulunan ağaçları hava yastığı olarak kullandıkları ifade edildi.

ALBAY ÜNAL BAYHAN'IN İLK İFADESİ

Giresun'da düşen askeri helikopterden yaralı olarak kurtulan Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ünal Bayhan ilk ifadesinde ''Hata olsaydı oraya düşmezdi'' dedi. Ünal Bayhan ifadesinde, 'Bulutların içine girdik. Pilotaj hatası olsaydı, helikopter başka bir yere başka bir şekilde düşerdi. Serbest düşüş gibi bir durum olmadı, zaten olsaydı helikopter yere çakılırdı ve patlardı'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×