Bu haber kez okundu.

Askerlik Yasası onaylandı mı? Askerlik kaç ay oldu?

Günlerdir merak edilen ve kamuoyunda Yeni Askerlik Sistemi olarak bilinen Askeralma Kanunu teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)'de kabul edildi. Teklif, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da imzasıyla yasalaştı.

AK PARTİ VEKİLİ ŞİRİN ÜNAL MECLİSE SUNMUŞTU

Söz konusu teklif, AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ve arkadaşlarının imzasıyla meclise taşınmıştı. Buna göre askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yapılacak.

ASKERLİK KAÇ AYA DÜŞTÜ?

Yeni yasaya göre askerlik süresi 6 aya düşecek. Bedelli askerlik ise kalıcı hale gelecek. Bakaya ve yoklama kaçağı olanlara ise bir defaya mahsus bedelli askerlik hakkı verilecek.

YEDEK SUBAY VE ASTSUBAY ASKERLİK SÜRESİ KAÇ AY?

Teklifin yasalaşmasıyla askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine yapılacak. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olarak belirlendi.

ERBAŞ VE ERLER 6 AY FAZLA YAPABİLECEK

Erbaş ve erler, isteğe bağlı olarak askerlik sürelerini uzatabilecek. Buna göre, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle erbaş ve erler, terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edebilecek ve bu sürenin sonunda terhis olacak. Askerlik çağını 5 yıla kadar uzatmak veya kısaltmak Cumhurbaşkanının yetkisi dahilinde olacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyacı dikkate alınarak Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıda yükümlü, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yapmış kabul edilecek. İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla belirlenecek.

CUMHURBAŞKANI BAZI KİŞİLERİ ASKERLİKTEN MUAF TUTABİLECEK

Barışta, olağanüstü hal veya seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan, Milli Güvenlik Kurulunca gerekli görülen sahalarda, bakanlığın teklifi üzerine cumhurbaşkanınca özel olarak görevlendirilen gönüllüler, cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulacak.

Yurt dışında en az 3 yıl süre ile fiilen çalışanlar, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alanlar, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYA OLANLARA BEDELLİ ASKERLİK HAKKI

Yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvurmaları ve bedelli askerlikle ilgili belirlenen bedeli peşin ödemeleri şartıyla kuraya tabi tutulmaksızın bedelli askerlikten yararlanabilecek.

İLAVE ÜCRET ÖDENEN 10 İL HANGİLERİ?

Askerliğini uzatanlardan Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır illerindeki hudut birliklerinde görev yapanlara ayrıca ilave ödeme yapılacak.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte askerlik hizmet süresini tamamlayan erbaş ve erlerin terhis tarihi, bölgedeki ulaşım imkanları dikkate alınarak memleketlerine sevk edildikleri tarih olacak.

ERKEN TERHİS NE ZAMAN?

Yeni askerlik sisteminin maddelerinin onaylanmasının ardından Resmi Gazete’de yayınlanması beklenecek. Ardından da askerlik hizmet süresi düşeceği için yaklaşık 130 bin asker erken terhis olacak. Önemli bir değişiklik yapılmaması durumunda kanunun Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından kısa bir süre sonra erken terhislerin başlaması bekleniyor.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Yeni askerlik sisteminin Meclis'te onaylanmasının ardından bedelli askerlik ile ilgili gelişmeler de merak konusu oldu. Bedelli askerlik sürekli hale gelirken, bakaya ve yoklama kaçağına bir kereye mahsus bedelli askerlik hakkı getirildi. Bedelli askerlik ücretleri yeni düzenleme ile birlikte en optimal çözüm olarak bedelli ya da dövizle askerlik yapmak isteyenler için 30 bin TL tek seferde ödenmesi kararlaştırıldı. Yıllara göre enflasyon oranında artırılabilecek. Bu rakamı ödemek isteyen bir yılda 145 bin kişinin bedelliden faydalanması mümkün olacak. TSK'nın 420 bin askere alınabilecek kapasitesi bulunuyor. Bedelliler o yıl için kura çekilerek belirlenecek. Belirleme yapıldıktan sonra şartlara ve isteğe bakılarak erbaş ve erler, yedek astsubay, yedek subay olarak ayrılacak.

Mehtap DİNÇ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×