Bu haber kez okundu.

Avrupa'dan itiraf: Türkiye'ye destek veremedik

Avrupa'dan 15 Temmuz darbe girişimi ardından son dakika Türkiye itirafı geldi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, ''15 Temmuz sonrası Türkiye'yi yalnız bıraktık'' diyerek bu gerçeği itiraf etti. Jagland ayrıca ''Türkiye Avrupa Birliği ile yollarını ayırabilir'' diyerek uyarıda bulundu.

Norveç'te bir yerel televizyon kanalına konuşan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, Türkiye'deki muhafeletin de darbe girişiminin ardından yeterli desteği görmediğinden endişe duyduğunu belirterek, ''Charlie Hebdo ve diğer saldırılardan sonra bunların hepimize yapılmış saldırılar olduğunu söyledik. Ancak Türkiye'de 250 insan ölmesine rağmen Türkler, hiç kimsenin yanlarında olmadığı duygusundalar. Ülkedeki muhalefet Türkiye'ye gösterilen yetersiz desteğin, Avrupa'yı Türkiye'deki gelişmelerde sadece seyirci konumuna getirmesinden endişeli' diye konuştu.

Beraberindeki heyetle birlikte 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında Türkiye'yi ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet liderleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle görüşen Jagland, ''siz darbe girişimini kınamıyorsanız bunda bir inandırıcılık olmaz. Muhalefet darbe girişiminden sonra Avrupa'nın gelecekteki gelişmeler üzerindeki etkisinin azalacağını söylüyor. Bu benim de korktuğum bir durum'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×