Bu haber kez okundu.

Avrupa Birliği'nin iki yüzlülüğü 'Türkiye ile müzakereler dondurulsun' tasarısının kabul edilmesiyle bir kez daha tescillendi. Kendilerine her fırsatta 'insan hakları savunucusu' olarak tanımlayan batılı ülkeler Suriye'deki iç savaştan kaçan mültecilere kucak açmazken ve 15 Temmuz'da Türkiye'ye yönelik yapılan darbe girişimini sert dille kınamazken, kendi ülkelerinde barındırdıkları terör örgütü firarilerine kucak açıyor, onları destekliyor ve o değilmiş gibi bir de Türkiye aleyhine karar çıkarıyorlar. O ülkeler arasında yer alan Avusturya'da Türkiye'ye silah ambargosu kararı aldı.

Avusturya'dan alınan Glock marka silah

Henüz neden alındığı resmi olarak bilinmeyen bu kararın ardından herkes Türkiye'nin Avusturya'dan aldığı silah markalarının neler olduğunu merak etmeye başladı. Aslında Türkiye, Avusturya'dan birçok silah alımı yapıyor. Ancak bunların en önemli olanı ise milli insansız hava aracı Bayraktar ile ilgili. Zira, Bayraktar'ı uçuran motor Avusturya'daki Rotax isimli firma tarafından üretiliyor. Ambargo kararı hali hazırdaki İHA'ları etkilemiyor, fakat savunma kaynaklarından alınan bilgiye göre önümüzdeki süreçte Bayraktar için farklı bir motorun kullanılabileceği ifade ediliyor.

Steyr AUG keskin nişancı tüfeği

Avusturya'dan ayrıca hayalet silah denilen Glock marka tabanca alınıyor. Genel olarak polis ekiplerinde bulunan bu silah X-Ray cihazlarından kolayca geçirilebildiği için kaçakçıların da en çok tercih ettiği silahlar arasında yer alıyor. Avusturya'dan alınan bir diğer silah ise Steyr Mannlicher tabanca ve Steyr AUG keskin nişancı tüfeği. Edinilen bilgiye göre bu silahların alımı artık yapılmayacak. Bunların yerine alternatif olabilecek yeni silahların alınması gündemde.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×