Bu haber kez okundu.

AYM'de iki yeni üye için yemin töreni düzenlendi
Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonunda gerçekleştirilen tören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de buluşturdu.

''YENİ ANAYASA GEREKLİ''

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, açılış konuşmasının büyük bir bölümünü 15 Temmuz darbe girişimine ayırdı. Arslan, yeni anayasanın yapılmasının önemine ''15 Temmuz'da bir kez daha hortlayan darbeci zihniyete milletçe verilecek en güzel cevap demokratik ve özgürlükçü yeni bir anayasa yapmaktır'' sözleriyle vurgu yaptı. 15 Temmuz sonrası siyasette yakalanan Yenikapı ruhunun devam ettirilmesini de vurgulayan AYM Başkanı sözlerine, ''15 Temmuz sonrası oluşan toplumsal ve siyasal birlik ruhu yeni anayasa için gerekli iklimi de sağlamıştır.'' diyerek devam etti.

Anayasa Mahkemesi Yemin Töreni
AYM Başkanı Zühtü Arslan, AYM üyesi Recai Akyel ve AYM üyesi Yusuf Şevki Hakyemez​

''OHAL HUKUKSUZ DEĞİLDİR''

OHAL tartışmaları da Anayasa Mahkemesi Başkanının gündemindeydi. Arslan, Olağanüstü Halin hukuksuz olmadığını belirttiği konuşmasında, ''OHAL hukuksuzluk hali değildir. Nitekim OHAL hukuku, Anayasa'da detaylı bir şekilde düzenlenmiş, olağanüstü durumlarda müdahalenin şartları açıkça belirlenmiştir.'' dedi. 

''KUZULARIN SESSİZLİĞİ OYNANDI''

AYM Başkanı Arslan, darbe girişimi sonrası dünyanın gösterdiği tavrı da ilginç bir benzetme ile eleştirdi. Arslan, ''Her fırsatta demokratik değerlerin sahibi ve savunucuları olarak ortaya çıkanlar, Türkiye'de ölümcül silahlarla demokrasinin taammüden katledilme girişimi karşısında adeta kuzuların sessizliğini oynamışlardır.'' ifadelerini kullandı.

Tören Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'ın iki yeni AYM üyesi Recai Akyel ve Yusuf Şevki Hakyemez'e cübbelerini giydirmesiyle sona erdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×