Bu haber kez okundu.

Bahçeli ve Kılıçdaroğlu'ndan çağrı: Hollanda ile ilişkileri askıya alın!

Hollanda'nın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal etmesi ve Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın polis tarafından engellenmesi üzerine yaşanan diplomatik kriz had safhaya ulaştı. Türkiye'ye uygulanan 'Demokrasi' dışı davranışlar üzerine muhalefet liderleri de Hollanda'ya sert tepki gösterdi. Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli, hükümete çağrıda bulunarak Hollanda ile tüm ilişkilerin askıya alınmasını talep etti.

''HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ''

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütün CHP'li milletvekillerine yurt dışındaki programlarını iptal etmeleri talimatını verdi. Hükümete de çağrı yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, ''Hollanda'yla ilişkileri askıya alın. Biz bütün milletvekillerimiz ile her türlü desteği iktidara vermeye hazırız'' dedi. Türkiye'ye karşı yapılan yaptırımların referandumla ilgisi olmadığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu hükümete ''Alman askerlerinin İncirlik'te ne işi var'' diye seslendi. Yaşanan krizin Türkiye'nin haklarını savunmak adına ''Milli bir iş'' olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Neden bunu söylüyoruz? Bu işin referandumla bir ilgisi yok. ‘Evet’le, ‘Hayır’la ilgisi yok. Milli bir iş bu. Türkiye’nin çıkarlarını savunmak, ülkenin haklarını savunmak her siyasi partinin ortak görevidir. Bunu sonuna kadar yerine getirmeye hazırız" dedi.

''HOLLANDA HASIM ÜLKE HALİNE GELMİŞTİR''

Diğer yandan benzer bir çağrı da Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi. Bahçeli, Avrupa'da düşünce özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne, insani ve vicdani taleplere kara bir leke sürüldüğünü belirttiği açıklamasında, ''Hollanda, soğanın virüs yemiş hali olan laleyi soldurmuş, insanlığın yüz karası bir tutum takınarak hasım ülke haline gelmiştir." diyerek ''Zulma karşı dayanışma içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.

Hollanda hükümetinin yaptıklarını ''gayri hukuki' ve 'gayri ahlaki' olarak niteleyen Bahçeli, gereken cevabın en şiddetli şekilde verilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihsel hak ve çıkarlarını korkusuzca savunmak bizlerin, tüm vatan evlatlarının en temel haysiyet görevidir. İktidarı ve muhalefetiyle Türkiye yıkılmaz, aşılmaz, geçilmez bir kaledir. Türk milleti zulme karşı dayanışma içindedir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×