Bu haber kez okundu.

Bakan Kaya Hollanda'da yaşadıklarını anlattı

Hollanda'nın 'Demokrasi' ve 'İnsanlık dışı' davranışları devam ediyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal eden Hollanda hükümeti dün gece yeni bir skandala daha imza atarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türk Konsolosluğu binasına ulaşmasına izin vermedi. Almanya'dan karayolu ile Hollanda'ya gelen Bakan Kaya, polis engellemesi ve insanlık dışı davranışlar sonrasında yine karayolu ile Almanya'ya dönmek zorunda kaldı. Bakan Kaya, bugün Türkiye'de dönüş yaptı ve gelir gelmez kameralar karşısına geçerek flaş açıklamalarda bulundu.

Hollanda ve Türkiye arasında yaşanan diplomatik krizin ardından Aile Bakanı Kaya, yaşananlara ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Kaya, ''Hollanda'da acı bir gece geçirdik. Korumalar ve danışman arkadaşlarım gözaltına alındı. Çok kaba ve sert bir müdahaleye maruz kaldık'' dedi. İşte Bakan Kaya'nın açıklamaları:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya

BAKAN KAYA HOLLANDA'DA NELER YAŞADI?

''Diplomatik pasaportu olan bir kişi olarak Avrupa'ya gittim. Vatandaşlarımızla kendi topraklarımız sayılan konsolosluk binasına gitmek için gitti ve bunun için izin almak gerekmiyor. Ben burada seçmenlerimizle buluşmak ve referandumda neler getirileceğini anlatmak için gittim. Avrupa'nın Hollanda'nın içişlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok.

Konsolosluk binasına 30 metre kala polisler bizi durdurdu. Gitmemize izin verilmedi. Konsolosmuzun da yanımıza gelmesine izin verilmedi. Etten bir duvar örerek konsolosluğa gitmemize izin verilmedi. Gayriinsani, ahlaki bir muameleyle karşı karşıya kaldık. İfade özgürlüğünden, özgürlükten bahseden Hollanda'da acı bir gece yaşadık. Maslahatgüzarımız, 5 kişilik koruma ekibim gözaltına alındı. Biz de polisler eşliğinde bir sınır merkezindeki polis merkezine götürüldük, 1,5 saat bekletildik. Çok sert ve kaba bir muameleye maruz kaldık. Sınırda 1,5 saat bekletildikten sonra Almanya Başkonsolomuzun aracıyla konsolosluğa geçtik, sonra İstanbul'a geldik.

Bu antidemokratik bir uygulama ve vatandaşlarımızla buluşmaya gidiyoruz. Bizimle buluşmak için gelen vatandaşlarımıza gayri insanı muamelede bulunuldu. Atlarla, köpeklerle saldırıldı. Basın mensuplarına da aynı şekilde saldırıldı. Hollanda'da aniden OHAL ilan edildi.

15 Temmuz'daki darbe teşebbüsünden sonra OHAL ilan ettik. Batı bunu sorguladı. Bizim bu OHAL'imizi sorgulayan Batı, bu olay üzerine OHAL ilan ettik. Hem vatandaşlarımıza, hem basın mensuplarımıza şiddetle muamele ettiler. Kınıyoruz. Çok kaba, hem diplomatik, hem insani hiçbir teamüle uymayan bu davranışın kınanmasını istiyoruz. Dün gece tüm özgürlükler kısıtlandı.''

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×