Bu haber kez okundu.

Bakanlar Kurulu Kararı OHAL 3 Ay Daha Uzatıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası alınan kararlar hakkında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 21 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren ve 19 Ekim 2016'da sona erecek olan Olağanüstü Hal (OHAL) süresinin 90 gün daha uzatıldığını belirtti.

Olağanüstü Hal'in uzatılması konusundaki tavsiye kararının bugün yapılan Bakanlar Kurulu'nda ele alındığını ifade eden Kurtulmuş, halen devam etmekte olan OHAL'in 19 Ekim 2016 günü gece yarısı saat 01.00'den itibaren 90 gün süre ile yenilenmesinin karara bağlandığını söyledi.

FETULLAH GÜLEN'İN İADESİ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, FETÖ terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi ile ilgili de konuştu. Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nda, Adalet Bakanlığı'nın cezaevlerindeki durumun gözden geçirilmesi ve darbecilerin yargılanması konusunu gündeme getirdiğini ifade ederek FETÖ lideri Gülen'in Türkiye'ye iadesi ile ilgili yapılan çalışmalarda gelinen noktayı da açıkladı. Kurtulmuş, 4 doyasının Gülen'in iadesiyle ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne sunulduğunu ve 15 Temmuz'dan sonra tutuklanması talebine ilişkin dosyanın da 10 Eylül'de teslim edildiğini, ABD'li yetkililerin de 23 Eylül'de dosyayı teslim aldıklarını ifade etti.

FIRAT KALKANI HAREKATI

Numan Kurtulmuş, Suriye'de sürdürülen Fırat Kalkanı operasyonu hakkında, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve Türkiye'nin sınırlarını terör örgütlerinden korumak için yapılan bir operasyon olduğunu bir kez daha hatırlattığı açıklamasında ''Bizim açımızdan operasyon başarılı olarak devam etmektedir ve ilk gün bahsettiğimiz kırmızı çizgiler devam etmektedir. Bu bölgenin DAEŞ'ten temizlenmesi, Suriyelilerin ülkelerine güvenli dönmesini sağlamak öncelikli amacımızdır. '' dedi.

HALEP İÇİN GEREKEN YAPILMALI

Suriye ile ilgili bir diğer konu olan Halep'te insanlık dramının yaşandığına dikkati çeken Kurtulmuş, insanlığın bu dramı sadece izlemekle yetindiğini ve şehirlerdeki hastanelerin yok edildiğini belirtti. Halep'e giden yardım tırlarının hedef alındığını da sözlerine ekleyen Kurtulmuş, ''Bu kabul edilebilir bir şey değildir. İlgili ülkeler aralarındaki tahterevalli oyununu ortadan kaldırıp gereğini yapmalıdır.'' diyerek ilgili ülkelere çağrıda bulundu.

20 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK

FETÖ'cü öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinden ihraç edilmesinden sonra oluşan açığı gidermek için 20 bin öğretmen ataması yapılacağını söyleyen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, öğretmen alımının 9 Ekim'de yapılacağını belirtti. Öğretmenlerin kalkınmada birinci derecede öncelikli olan yerlere atanacaklarını ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×