Bu haber kez okundu.

Bakanlar Kurulu'nda alınan Hollanda kararları açıklandı

Bakanlar Kurulu 13 Mart kararları Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş tarafından açıklandı. Hollanda'ya karşı 4 maddelik siyasi yaptırım kararı çıktığını belirten Kurtulmuş canlı yayında yaptığı açıklamada, ''Avrupa'yı uyarıyoruz. Şimdiden tedbir alınmazsa bu girdap hepinizi içine çekebilir'' diyerek Avrupa'da faşizmin ayak seslerinin yükselmeye başladığını hatırlattı.

İşte Numan Kurtulmuş'un Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı Hollanda'ya ilişkin açıklamalardan satır başları:

''Hollanda'nın davranışları ne insan haklarına uygundur, ne demokrasiye ne de Avrupa'nın ortak değerleri denilen konulara uygundur. Bakanlarımıza yapılan hadsiz davranışlar, sivil vatandaşlarımıza barbarca yapılan bu tavırlar asla kabul edilemez.''

''BİLİNÇLİ KARŞITLIĞIN SONUCU''

Hollanda'da yaşananların tesadüfi olmadığının altını çizen Numan Kurtulmuş, ''Hollanda'da yaşadıklarımız Avrupa'nın birçok ülkesinde gelişen aşırı ırkçı, İslam ve göçmen karşıtı, Türkiye düşmanı zihin yapısının dışarı vurmuş şeklidir.'' diyerek bunun bilinçli bir karşıtlığın sunucu olduğunu ifade etti. Aşırı sağın ayak seslerinin yükselerek bütün Avrupa'yı etkisi altına almaya başladığını özellikle vurgulayan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Avrupa ülkelerinin bu gidişe dur demedikleri takdirde bir kaç yıl içinde Avrupalı siyasetçilerin kendi kampanyalarını yapamayacak duruma gelebileceklerini belirtti.

''KRİZİ TÜRKİYE ÇIKARMADI''

İki ülke arasında yaşanan gerilimin Hollanda'nın çıkardığı bir kriz olduğunun altını çizen Kurtulmuş, "Hem Türkiye'nin hakkını, onurunu koruyacak kararlılığa sahibiz. Hem de bütün reaksiyonları devlet aklıyla ortaya koyuyoruz.Türkiye bu krizin sorumlusu olmamasına rağmen sorumlu ama kararlı bir şekilde hareket edecek, iki ülke halkının karşı karşıya kalmaması için gayret sarf edecektir'' dedi.

Bakanlar Kurulu Hollanda kararları

HOLLANDA'YA KARŞI ALINAN SİYASİ YAPTIRIM KARARLARI

1- İzinli olarak yurtdışında bulunan Hollanda Büyükelçisi'nin Türkiye'ye dönüşü yasaklandı.

2- Üst düzey resmi görüşmeler askıya alındı.

3- Resmi ziyaretler için Türkiye'ye gelecek diplomatlara verilen tüm izinler iptal edildi.

4- Türkiye-Hollanda Parlamentolar Arası Dostluk Grubu'nun Türkiye kısmının lağvedilmesi TBMM'ye tavsiye edilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×