Bu haber kez okundu.

Bakanlar Kurulu toplandı! Fırat Kalkanı ve El Bab masada
Bakanlar kurulu kararları toplantı sonrasında açıklanacak. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında, Fırat Kalkanı harekatı ve El Bab operasyonuyla ilgili gelişmeler ele alınıyor. Saat 10.25'te başlayan toplantının ayrıntıları şöyle;

FIRAT KALKANI'NDA EL BAB AŞAMASI

Bakanlar Kurulu'nda öncelikli gündem maddesi 83. gününe giren Fırat Kalkanı Harekatı. En başından beri stratejik noktalar arasında yer alan El Bab toplantının en önemli konuları arasında. Son alınan bilgilere göre ÖSO ve TSK güçleri El Bab'a 2 kilometre mesafede bulunuyor. Bu nedenle hem karadan hem de havadan operasyonların başlaması an meselesi. İşte bu kapsamda Bakanlar Kurulu toplantısında El Bab operasyonuna ilişkin bazı kararların alınması bekleniyor.

TERÖRLE MÜCADELE

Bir diğer gündem maddesi ise terörle mücadele konusu. Özellikle yurt içinde yaşanan terör saldırıları karşısında atılacak adımlar ve güncel gelişmelerin ele alınacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz hafta Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'e yönelik bombalı saldırının ardından özellikle yeni adımların atılması ve kış ayları yaklaşırken PKK ile mücadele noktasında bundan sonraki süreçte neler yapılacağı da konuşulacak. Bu konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bir sunum yapacağı belirtiliyor.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

İç siyasette yeni Anayasa çalışmalarındaki gelişmeler kabinede ele alınacak. Geçtiğimiz hafta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Başbakan Binali Yıldırım ikinci kez biraraya gelmişti. Anayasa'nın görüşüldüğü bu toplantı sonrası bir taslak metin oluşturulmuştu. Taslak üzerinde hem MHP'nin hem de AK Parti'nin çalışmalar devam ediyor. Başbakan ile Bahçeli bir kez daha biraraya gelecekler ama ondan önce AK Parti'nin teklifi meclise ne zaman getireceği merak ediliyor. Bununla ilgili yol haritasının da Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınması bekleniyor.

FETÖ'CÜLERİN VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILMASI

Anayasa ile gündeme gelen idam konusunun da masaya yatırılması bekleniyor. Özellikle FETÖ ile mücadele kapsamında bir adım atılması ve uzlaşma görünüyordu. Ancak AK Parti'nin meclise sunacağı teklifte idam cezasının yer alması beklenmiyor. Bunun yerine 15 Temmuz'dan sonra yurt dışına kaçan FETÖ'cülerin vatandaşlıktan çıkarılması gündeme gelebilir. İşte bununla ilgili yürütülen çalışmaların da Bakanlar Kurulu'nda konuşulacağı belirtiliyor.

AB İLE TERÖR GERİLİMİ

Geçtiğimiz hafta açıklanan Avrupa Birliği ilerleme raporu'nda Cumhuriyet Gazetesi ve HDP'li vekillere yönelik operasyon sonrasında Türkiye'ye yönelik çok sert eleştiriler yöneltilmişti. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Başbakan Binali Yıldırım bu raporu eleştirmişti. Türkiye AB ilişkilerinde bundan sonraki süreçte Türkiye nasıl bir atacak bunun da toplantıda konuşulması ve AB Bakanı Ömer Çelik'in bir sunum yapacağı bildirildi.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×