Öne Çıkanlar feto 2017 AÖL 3 Dönem Sınav Sonuçları lys tercih sonuçları 2017 1 mayısı kimler kutlar dgs sonuçları 2017

Başbakanlık uluslararası basına yönelik HDP açıklaması yayınladı

Uluslararası basın ve yayın kuruluşları, Başbakanlık'tan yapılan HDP operasyonu açıklaması ile bilgilendirildi. Duyuru tüm dünyadaki basın organlarına gönderildi.

Başbakanlık uluslararası basına yönelik HDP açıklaması yayınladı
HDP'ye yönelik gözaltı operasyonları dünya basınında da yer buldu. Bu sebeple algı operasyonlarının ve yalan haberlerin ortaya çıkmaması adına 
Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, HDP'li 12 milletvekilinin gözaltına alınmasına ilişkin, uluslararası basının bilgilendirilmesi amacıyla bir duyuru yayımladı.

Duyuruda HDP'li milletvekillerinin ifade vermeye çağrıldıkları ancak bu çağrıya uymadıkları için savcılıkların verdiği talimat doğrultusunda gözaltına alındıkları belirtildi.

Başbakanlık'tan yapılan HDP operasyonlarına ilişkin uluslararası basın duyurusu şöyle;

"Hakkında suç isnadı bulunan bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra ifade vermek üzere mahkemelere çağrılan bazı HDP'li Milletvekillerinin bu çağrıya uymaması üzerine, savcılıklarca verilen talimatlar doğrultusunda gözaltı kararları uygulanıyor.

Polis ekiplerince ilk olarak HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması çerçevesinde daha önce çağrılmasına rağmen ifade vermeye gitmediği gerekçesiyle Ankara'daki evinde gözaltına alındı.

HDP'nin diğer Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır'da, HDP Milletvekili Süreyya Sırrı Önder de Ankara'da gözaltına alındılar.

Bilindiği gibi Savcıların ifade vermek üzere Adliye'ye çağırdığı kişilerin bu davete ısrarla uymayarak yasaları ihlal etmeleri durumunda sanıklar ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alınıyor.

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği Mayıs ayında, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 376 oyla, referanduma gerek kalmadan kabul edilmişti
"
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×