Bu haber kez okundu.

Binbaşı Şükrü Seymen dahil kaçak 11 darbeci asker Ula'da yakalandı
Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast amacıyla Marmaris'teki otele silahlı saldırı düzenleyen darbeci hain askerlerden 11'i daha Muğla Ula'da yakalandı. Yakalanan darbeci suikastçi kaçak askerler arasında suikast timinin komutanı olduğu ve timdeki askerleri tek tek seçtiği iddia edilen Binbaşı Şükrü Seymen de bulunuyor.

KAÇAK DARBECİ ASKERLER NEREDE VE NASIL YAKALANDI?

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunmak üzere Marmaris'te konakladığı otele baskın düzenleyen ve iki polisi şehit ettikten sonra kaçan firari darbeci askerler, dün gece düzenlenen bir operasyonla Muğla'nın Ula İlçesi'ne bağlı Şirinköy Mahallesi'nde yakalandı. Darbeci askerleri domuz avına çıkan bir vatandaşın fark etmesi ve durumu muhtara iletmesinin ardından muhtar bölgede bulunan güvenlik güçlerine darbeci askerlerin görüldüğünü ihbar etti. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda Jandarma Özel Hareket, Polis Özel Hareket ve askeri birlikler sevk edildi. 

Bölgeye giden ekipler ile kaçak darbeci askerler arasında çatışma yaşandı. Bölgede bulunan basın mensupları ve vatandaşlar, çatışma çıkması üzerine kendilerini yere atarak siper aldı. Çok sayıda asker, kobra ve bir de helikopterin katıldığı operasyonda darbeci askerlere sık sık ''Teslim Ol'', ''Teslim olun, ışığa doğru gelin'' anonsları yapıldı. Muğla Valisi Amir Çiçek'in açıklamasına göre kaçak darbeci askerlerde ağır silahlar yoktu. Askerler beylik tabancaları ile çatışmaya girdi. Kısa sürede mermileri biten firari askerler yakalanarak gözaltına alındı. Vali Çiçek, çatışmanın ardından 9 askerin yakalandığını sabah saatlerinde ise 2 askerin daha yakalanarak gözaltına alındığını açıkladı.

TSK'DAN İHRAÇ EDİLEN ASKERLER İSİM LİSTESİ İÇİN TIKLA

SABAH SAATLERİNDE 2 KAÇAK ASKER DAHA YAKALANDI

Ula İlçesi'nin Şirinköy Mahallesi'nde yapılan gece operasyonu sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. İlk operasyonda 9 firari darbeci asker yakalandı. Sabah saatlerinde ise Muammer Gözübüyük ve Mustafa Serdar Özay da yakalandı. Operasyona katılan Özel Harekat Edkipleri Mustafa Serdar Özay'ı sabah saat 06.40 sıralarında bir ağacın üzerinde yakaladı. Bir süre sonra ise kaçak darbeci askerlerden Burkay Karatepe'nin de yakalandığı öğrenildi. 17 gün boyunca kaçan darbeci suikastçi askerlerden 11'i daha bu sayede yakalanmış oldu.

YAKALANAN FİRARİ DARBECİ ASKERLERİN İSİMLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan darbeci askerleri kendisinin özel olarak seçtiği iddia edilen hain komutan Binbaşı Şükrü Seymen de yakalandı. Seymen'in suikast timinin komutanı olduğu iddia ediliyor. İşte yakalanan kaçak darbeci askerlerin isimleri;

Binbaşı Şükrü Seymen, Yüzbaşı İsmail Yiğit, Yüzbaşı Ergün Şahin, Yüzbaşı Bahadır Sagun, Yüzbaşı Mehmet Öztürk, Yüzbaşı Mustafa Serdar Özay, Yüzbaşı Muammer Gözübüyük, Üsteğmen Murat Köse, Üsteğmen Mehmet Demir, Üsteğmen Enes Yılmaz ve Teğmen Muhammet Burak İpek.

DARBECİ ASKERLER MUĞLA'YA GÖNDERİLDİ

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrılmasının ardından, Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen ve 16 gündür firari olan 11 darbeci asker yakalandıktan sonra önce Çetbeli Jandarma Karakolu'na gönderildi. Buradaki işlemlerinin ardından gözaltına alınan kaçak darbeci askerlere yeni kıyafetler verildi. Darbeci askerlerin üzerlerindeki kıyafetler, incelenmek üzere Olay Yerine İnceleme ekiplerine teslim edilirken, askerler daha sonra Muğla Emniyet Müdürlüğü'ne sevk edildi.

GÖRGÜ TANIKLARININ İFADESİ

Kaçak askerleri görerek ihbar edilmesini sağlayan görgü tanığı Üzeyir Çalcı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; Mısır tarlasında domuz nöbeti tutarken su kanalından sesler geldiğini, önce seslerin domuzlardan çıktığını düşündüklerini belirtti. Su kanalına ışık tuttuğunu söyleyen Çalcı, burada bellerine kadar suyun içinde olan 5 asker gördüklerini ve askerlerin tatbikatta olduklarını, kendilerine uzaklaşmaları gerektiğini söyleyerek, ışığı kapatmalarını istediklerini açıkladı.

Üzeyi Çalcı bunun üzerine bölgeden ayrıldıklarını ve köye geri dönerek durumu muhtara ilettiklerini anlattı. 5 asker görmelerine sağmen kanalın diğer tarafından da sesler geldiğini söyleyen Çalcı, sayının daha fazla olabileceğini düşündüklerini ve askerleri gördüğünde sakallı olduklarını, üzerlerinde ise asker üniformasının bulunduğunu ifade etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×