Bu haber kez okundu.

Küba devriminin önderlerinden olan Fidel Castro, 26 Kasım'da hayata veda etti. Fidel Castro'nun ölüm haberi kardeşi Raul Castro tarafından devlet televizyonunda yapılan canlı yayın ile duyuruldu. Peki Fidel Castro kimdir, kaç yaşında ve neden öldü? İşte Castro'nun yaşamına dait tüm detaylar. 

Fidel Castro'nun hayatını kaybettiği haberi, Küba Devlet televizyonu tarafından duyuruldu. En son geçtiğimiz Ağustos ayında kameralar karşısına çıkan Castro, yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı Küba Devlet Başkanlığı görevini kardeşi Raul Castro'ya devretti. 1959 Küba Devrimi lideri olan Fidel, ABD'nin tüm ambargoları ve engelleme çabalarına rağmen Küba'yı 50 yıldan fazla süre yönetmeyi başardı. Castro'nın vefatı kardeşi tarafından açıklandı.

KÜBA DEVRİMİNİN LİDERİYDİ

Fidel Castro 1926 yılında hayata geldi. Hukuk eğitimi gördü. Öğrencilik yıllarında iktidar karşıtı hareketlerde aktif olarak yer aldı. Batista diktatörlüğünü yıkmak için birkaç kez başarısız girişimde bulundu. Sonunda Castro, devrim mücadelesini kazanarak 1959'da başkent Havana'ya girdi. Kardeşi Raul Castro ve Ernesto Guevera en büyük destekçileriydi. Önce Başbakan, sonra da Devlet Başkanı oldu. Köklü değişikliklerle ülkede Komünist sistemi hayata geçirdi.

Fidel Castro - Ernesto Che Guevera

AMERİKAN KARŞITI VE KİŞİSEL KARİZMASIYLA ÜNLENDİ

Küçük bir ülkenin başkanı olmasına rağmen Fidel Castro, Amerikan karşıtı tutumu ve kendine has kişisel karizmasıyla dünya politikasında önemli bir yer edindi. Fidel Castro, 31 Temmuz 2006 tarihinde sağlık problemleri nedeniyle tüm yetkilerini başkan yardımcısı ve kardeşi olan Raul Castro'ya devretti. 19 Şubat 2008'de de bir açıklama yaparak 1976 yılından beri yürütmekte olduğu Küba'nın en yüksek yönetim organı olan Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıkladı. Görevden ayrıldıktan sonra 'Yoldaş Fidel'in Düşünceleri' başlığıyla yazdığı makalelerde gündemdeki önemli olayları yorumladı.

Fidel Castro Küba Lideri

FIDEL CASTRO'NUN LİDERLİĞİ

Küba'da 47 yıl liderlik yaptı. Amerikan istihbarat teşkilatı CIA onu defalarca öldürmeye çalıştı. Tam 638 suikast girişimiyle karşı karşıya kaldı. Hayatta kalmayı başardı. Bir devre damgasını vuran lider ilerleyen yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle güçsüzleşmişti. Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Devlet Televizyonundan yaptığı açıklamada ağabeyi Fidel Castro'nun yaşamını yitirdiğini açıkladı. Küba'nın unutulmaz lideri 90 yaşında hayata veda etti.

ATATÜRK HAKKINDAKİ SÖZLERİ

Fidel Castro, Mustafa Kemal Atatürk'ün gerçek bir devrimci olduğunu savunuyordu. Öyle ki Castro, dünyanın en büyük silahlı-politik devrimini gerçekleştiren bir kişi olarak “Bu kadar büyük bir devrim yaptım ama Atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım” ifadelerini kullanmıştır.

Fidel Castro son görüntüsü

CASTRO'NUN CENAZESİ

Raul Castro, Fidel Castro'nun naaşının kendi isteği üzerine yakılacağını ve naaşın krematoryuma gönderileceğini duyurdu. Ölüm haberiyle birlikte başkent Havana sokaklarına yas havası çökerken, ABD'de Kübalı göçmenlerin ve sürgün edilenlerin yaşadığı Miami'de kutlamalar yapıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×