Bu haber kez okundu.

Birleşmiş Milletler neyi ve kimi temsil ediyor?
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2030 hedeflerinin kabulünden 1 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde toplandı. 2030 hedefleri geçen yıl, 193 ülkenin imzasıyla kabul edildi. Hedefler arasında kalıcı bir şekilde yoksulluğu sona erdirmek için önümüzdeki 15 yılda uygulanacak politikalar var. Bunları gerçekleştirmek için gereken finansman kaynaklarını belirleyen 17 yeni sürdürülebilir kalkınma hedefleri de mevcut. Birleşmiş Milletler'in az gelişmiş yani fakir ülkelerin yoksulluk, eğitim, sağlık, suya erişim, altyapı ve birçok sorunun konuşulduğu tartışıldığı bir gündemi var.

Ancak masadaki bu konular maalesef tartışma konusu olmaktan öteye gidemiyor. Dile getirilen meseleler de hep var olan ama yıllardır bir türlü çözülemeyen kronikleşmiş sorunlar. Bu sorunlara Suriyeli mülteciler gibi yeni konular eklendi. Fakat Birleşmiş Milletler, Suriyeli mülteciler örneğinde olduğu gibi bu sorunlar karşısında çaresiz ve yetersiz kalıyor. Hal böyle olunca Birleşmiş Milletler'in yapısı ve kime hizmet ettiği sorusu ciddi olarak gündeme gelmeye başladı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KİME HİZMET EDİYOR?

Şüphesiz bu sorunun haklı olarak dünyanın gündemine oturmasındaki en büyük pay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son BM genel kurulu da dahil katıldığı tüm genel kurullarda kürsüden tüm dünyaya bu soruyu sordu. Erdoğan, ''Birleşmiş Milletler ile olarak kendini yenilemeli'' dedi.

Özellikle Arap Baharı'nın ardından Birleşmiş Milletler'e, Güvenlik Konseyi'ne ve diğer kurumlara sorunlarda çözüm üretmekte pasif kaldıkları için ciddi bir güvensizlik duyulmaya başlandı. Bunun sonucu olarak da başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kurumlarda reform ihtiyacı yüksek sesle farklı platformlarda dillendiriliyor artık. Peki BM'nin neden reforma ihtiyacı var?

Birleşmiş Milletler daimi üyeleri
Birleşmiş Milletler daimi üyelerinin bayrakları

5 DAİMİ ÜYEYE TESLİM OLMUŞ BİR YAPI

Birleşmiş Milletler'in kurulduğu dönemdeki koşulların değişmesi ve bu değişime göre yetersiz kalması nedeniyle BM, artık kronikleşen siyasi ve sosyal sorunlara çare üretemiyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi var ve veto etme hakkına sahipler. BMGK'nın 5 daimi üyesi arasında Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Rusya, Çin ve İngiltere yer alıyor. Bu 5 ülke, tüm dünya ülkelerini bağlayan kararlar alıyor. Veto hakkına sahip bu ülkelerin nüfus göstergeleri de anti demokratik bir temsiliyete işaret ediyor. Çünkü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tüm dünyayı temsil etmiyor.

İSLAM ALEMİNİ TEMSİL EDEN ÜLKE YOK

Örneğin; BMGK'ndeki daimi üyeler içerisinde dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan müslümanları temsil eden herhangi bir islam ülkesi yok. Yani veto hakkını müslümanların lehine kullanacak bir daimi üye bu yapının içinde bulunmuyor. Zaten bundan dolayı İslam dünyası ile ilgili meselelerde dikkat edilirse çözüm odaklı değil çıkar odaklı kararlar alınıyor. Ancak 5 daimi üyenin aldığı kararların bir çoğunun müslüman ülkelerin aleyhine çıkması dolayısıyla Birleşmiş Milletler bu ülkelerin itirazlarıyla karşılaşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu haksızlığı sürekli olarak dile getiriyor. Erdoğan bu haksızlığı BM Genel Kurulu'nda ''biz dünya 5'ten büyüktür gerçeğini her fırsatta uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz, hatırlatıyorum. Bu 5 ülkenin iki dudağı arasına herşeyi mahkum edemezsiniz. Böyle bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olamaz.'' diyerek yeniden vurguladı.

HERŞEY DAİMİ ÜYELERİN KEYFİNE BAĞLI

Birleşmiş Milletler aldığı kararları alt kurumlar aracılığıyla yürütürken, ağır bürokrasi ve yapılan yardımların çok az kısmının hedeflenen kitleye ulaşması, bu kurumların etkinliği hakkında da soru işaretlerine yol açıyor. Mesela az gelişmiş ülkelere yardım götüren, bu sorunları önemseyen etkinliği konusunda şüpheler olsa dahi yolsulluğu ve fakirliği amaç edinmiş Birleşmiş Milletler mi yoksa siyasi krizlerde adalete göre değil ülke haklarına göre poziyon alan Birleşmiş Milletler mi? İsrail gibi ülkeleri koruyan ve Filistin'de yaşanan zulme sessiz kalan Birleşmiş Milletler mi? Suriye konusunda adım atmakta geç kalmış, uzun süre sessizliğini korumuş Birleşmiş Milletler mi?

Kuruluş misyonuna ve açıkladığı hedeflere göre Suriyelilerin yanında durması gereken Birleşmiş Milletler mi yoksa mülteciler konusunda yapması gereken sorumlulukları Türkiye'nin tek başına yapması karşısında kılını kıpırdatmayan Birleşmiş Milletler mi?

BM'NİN ACİL REFORMA İHTİYACI VAR

Şu an birçok ülkede insanlar açlıktan ölüyorsa, temiz suya erişimde büyük sıkıntılar yaşıyorsa, savaşlarda çocuklar ve kadınlar önemsenmeden katlediliyorsa, dünya geliri adaletsiz dağılıyorsa, refahın bölüşümünde büyük uçurumlar varsa tüm bu sorunlarda en başta sorumluluk alması gereken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi sadece 5 devletin iki dudağının arasından çıkacak evet veya hayır kelimelerine nasıl kilitlenmiş olabilir?

BM'NİN YAPISI ER YADA GEÇ DEĞİŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belirttiği ve sıkça dile getirdiği 'dünya 5'ten büyüktür' söylemi artık birçok ülke tarafından özellikle gelişmekte ve az gelişmiş fakir ülkeler tarafından dile getirilen bir söylem bir slogan haline geldi. Hatta süreç, söylemin eyleme dönüşeceğinin işaretini de taşıyor. Çünkü değişen ekonomik güç dengesinin yerini gelişmekte olan ülkelerin lehine gelişmesi ve temsiliyet açısından müslüman ülkelerin göz önünde bulundurulduğunda bu durum Birleşmiş Milletler yapısına er veya geç yansımak zorunda. Bu sürecin zaman alacağı, zor olacağı ve hatta süreçte ülkelere müdahale edileceği gerçeği olsa da bu gerçeklikten artık hiç kimse kaçamaz.

Not: A Haber Analiz videosundaki anlatımdan faydalanılarak yazılan bu haber herkesin bilgilendirilmesi amacıyla yayımlanmıştır. Her hakkı A Haber'de saklıdır. Telif hakları doğrultusunda herhangi bir kaldırma isteği olduğu takdirde derhal yayından kaldırılacaktır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×