Bu haber kez okundu.

BTK 'dan 'Terör Saldırısına İlişkin Paylaşımlar' uyarısı
İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki hain terör saldırısının ardından sosyal medya sitelerinde saldırı anı ve olay yerinde çekilen fotoğraflar paylaşılmaya başlandı. Bunun üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) internet sitesinden uyarı açıklaması yaptı.

BTK, söz konusu görüntülerin paylaşılmasının ''saldırının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet ettiğini'' vurgulayarak, sosyal medya kullanıcılarının bu konuda gereken özeni göstermeleri çağrısında bulundu. BTK, Atatürk Havaalanı'ndaki patlama görüntülerini ve fotoğrafları paylaşan kişilerin hukuki sorumluluklarının olduğuna dikkat çekerek, söz konusu paylaşımları yapanlar hakkında yasal inceleme başlatılacağı ve bu paylaşımların takipçisi olunacağı belirtildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) internet sitesinden Atatürk Havalimanı saldırısı ile ilgili yapılan açıklama şöyle;

28/06/2016 günü düzenlenen, masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntüler paylaşılmaktadır.

Mahkeme kararı ile hakkında yayın yasağı da getirilen söz konusu görüntülere ilişkin paylaşımlar yoluyla menfur terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet edildiği değerlendirilmektedir.

Bu itibarla, internette ve özellikle sosyal medyada yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar (tweet, retweet vb.) konusunda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi beklenmektedir.

Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır.
Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×