Bu haber kez okundu.

Bu suçları işleyenler idam cezası ile yargılanacak
İdam cezası hangi suçları kapsayacak? AK Parti'nin önümüzdeki birkaç gün içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunması beklenen yeni Anayasa teklifi içerisinde 'idam cezası' konusunun da olacağı tahmin ediliyor. Hükümet bu teklifle meclise, 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunanlar, terör suçları işleyenler ve çocuğa cinsel istismar suçları işleyenlere idam cezası verilmesini önerecek.

Meclis'te ele alınacak anayasa değişikliği paketi kapsamında olacağı belirtilen idam cezası, geçmişe dönük suçları kapsamayacak. Yani 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren kişiler, darbe suçundan yargılanacaklar ancak idam cezası ile yargılanamayacaklar. Ancak AK Parti, yeni bir düzenleme ile bundan sonraki darbe girişimlerini engellemek için çalışmalarını sürdürüyor.

İDAM CEZASI NE ZAMAN KALDIRILDI?

Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra idam suçları Meclis onayından geçerek infaz edildi. Son infaz ise 1984 yılında yapıldı. İdam cezası infazlarının gerçekleştiği 64 yıllık sürede İstiklal Mahkemeleri'nin kararları haricinde TBMM tarafından onaylanan ve infaz edilen idam kararı sayısının 712 olduğu belirtiliyor. 1984 yılından sonra ise meclis onaylamadığı için idam infazları yapılmadı. Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında idam cezası ilk olarak 2001'de savaş tehdidi ve terör suçları dışındaki suçlar için, 2004'te ise her türlü suç için kaldırıldı. Türkiye'de idam cezası alarak infaz kararı uygulanan mahkum ise 25 Ekim 1984 tarihinde idam edilen Hıdır Arslan'dır.

HANGİ SUÇLAR İDAM KAPSAMINDAYDI?

Türkiye'de 2002 yılına kadar toplam 17 suç için idam kararı veriliyordu. Bunlar şöyle;

- Devletin ülkesi ve egemenliğine karşı cürümler.
- Vatandaşın devlete karşı harbe katılması.
- Cumhurbaşkanına suikast.
- Yabancı devletin Türkiye aleyhine harp açmasını tahrik.
- Asker toplama ve hasmane hareketlerde bulunmak.
- Askeri tesisleri tahrip.
- Devletin emniyetine ilişkin evrakı tahrip.
- Devlet güvenliğine karşı casusluk.
- Devletin güvenliğine ilişkin bilgiyi açıklama.
- Gizli kalması gereken keşif, ihtira ve yenilikleri açıklamak.
- Devlet düzenini sınıf esasına dayandırmak amacıyla örgütlenme.
- Anayasaya karşı işlenen suçlar.
- Yalan tanıklık.
- Gerçeğe aykırı bilirkişilik.
- Uyuşturucu ticareti.
- Adam öldürme ve adam kaldırma.
- Mevsuf ırza geçme ve kız kaçırma.

ABDULLAH ÖCALAN ve FETULLAH GÜLEN İDAM EDİLECEK Mİ?

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, idam cezasının terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan ile FETÖ terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'i de kapsayabileceğini açıkladı. Eğer teklif mecliste kabul edilirse hem Öcalan hem de Gülen, idamla yargılanacak.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×