Bu haber kez okundu.

Bugüne kadar FETÖ'den kaç kişi tutuklandı?
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmaları öyle sıkı tutuyor ki tek bir FETÖ'cü ile gizlenemiyor. Başsavcılık 15 Temmuz'dan bu yana 6 bin 479 kişi hakkında işlem talimatı verdi. Peki İstanbul ve Ankara'da bugüne kadar kaç FETÖ üyesi tutuklandı?

ANKARA'DA 4 BİN 963 TUTUKLU VAR

Talimat verilenlerin 3 bin 346'sı asker, 301'i polis, 636'sı hakim ve savcı, 15'i merkez valisi ve yardımcısı, bin 82'si memur, 3'ü büyükelçi kalan bin 6 kişi ise değişik meslek gruplarındandı. Şüpheli isimlerin neredeyse tamamına yakını tutuklandı. 4 bin 963 kişi 'anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs' suçundan cezaevine girdi. 420 kişi serbest kalırken 969 kişi hakkında adli kontrol kararı alındı. 127 kişinin ise halen gözaltı işlemleri devam ediyor.

73 FETÖ İMAMI TUTUKLANANLAR İÇİNDE

Soruşturma kapsamında Fetullahçı Terör Örgütü'nün yapılanma şeması da ortaya çıktı. Ordu, polis, hakim ve savcı, mülki idare amiri ve kamu kurumlarından sorumlu oldukları belirlenen FETÖ'nün sivil imamları tespit edildi. Bu kapsamda 73 FETÖ imamı tutuklandı. Üstelik polis imamlarının çoğunun öğretmenlerden, ordu imamlarının ise akademisyenlerden oluştuğu belirlendi.

MAHKUMLAR İTİRAFÇI OLDU

FETÖ üyeliğinden tutuklanan bazı isimlerse cezaevi yönetimlerine dilekçe vererek itirafçı olmak istediklerini söyledi. Ankara polisi, cezaevinden Emniyet'e getirilen 38 kişinin ifadesini tekrar aldı. Bu itiraflar emniyetin FETÖ soruşturmasını derinleştirdi. Gelen ihbar telefonlarıyla itirafçıların ifadelerini karşılaştıran emniyet, 704 kişinin FETÖ ile ilgili verdikleri bilgilerin doğru olduğunu tespit etti. 

İSTANBUL'DA 3 BİN 79 TUTUKLU VAR

Soruşturmanın bir diğer önemli ayağını ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor. 5 bin 379 kişinin gözaltına alındığı İstanbul'da 3 bin 79 kişi tutuklandı. Gözaltına alınanların 3 bin 17'si asker, 93'ü polis, 432'si yargı mensubu, 13'ü merkez valisi, vali yardımcısı ve kaymakam, 692'si kamu görevlisi, 147'si akademisyen, 82'si gazeteci, 86'sı iş adamı, 179'u ise değişik meslek gruplarından.

Kaynak: A HABER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×