Bu haber kez okundu.

Çok sayıda ihraç edilen doktor, polis ve öğretmen gözaltında!

9 Kasım Çarşamba günü FETÖ'den tutuklanan ve gözaltına alınanların sayısı arttı. Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarına yönelik 50'den fazla ilde gözaltı işlemleri uygulandı. Başta Konya, Malatya, Manisa ve İzmir olmak üzere birçok kentte yapılan operasyonlarda daha önceden açığa alınarak ihraç edilen doktorlar, sağlık personelleri, polisler, pilotlar ve öğretmenlerin yanı sıra çok sayıda iş adamı gözaltına alındı.

İşte bugünkü FETÖ operasyonlarındaki son durum gelişmeleri;

KONYA: Terör örgütü FETÖ bağlantılı oldukları tespit edilen ve aralarında üsteğmenler ile yarbayların yer aldığı, Konya'da 5, Ankara'da 18, İzmir'de 16, İstanbul'da 5, Kayseri'de 3, Eskişehir'de 3, Balıkesir'de 4 ve Adana'da 1 pilot hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bunlardan 7'sinin KHK'lar ile TSK'dan ihraç edildiği öğrenildi. Gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alındıkları bildirilen 35 pilotun ifadeleri alınmak üzere Konya'ya getirilecekleri bildirildi. Öte yandan pilotluk mesleğine başlayan örgüt üyelerinin maaşlarından bekarların yüzde 20, evlilerin ise yüzde 10 kesinti yapılarak himmet parası adı altında örgüte bağış toplandığı ortaya çıktı.

MANİSA: Manisa Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında örgütün emniyet yapılanmasında oldukları belirlenen 41 polis hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Manisa merkezli 26 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında emniyetten ihraç edilen polislerin de yer aldığı 41 kişi gözaltına alındı. Ayrıca şüphelilerden bazılarının kriptolu iletişim yazılımı ByLock'u kullandıkları öne sürüldü.

MALATYA: Bir diğer FETÖ operasyonu haberi de Malatya'dan geldi. Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 10 ilde eğitim ve sağlık sektörüne yönelik operasyon talimatı verdi. Buna göre başta Malatya olmak üzere  İstanbul, Adıyaman, Diyarbakır, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Gaziantep, Bingöl, Muş ve Adana'da belirlenen tam 34 adrese eş zamanlı baskınlar yapıldı. Aralarında İnönü Üniversitesi'nden doktor, öğretmen, akademik ve idari personelin de olduğu 28 kişi gözaltına alınırken, 6 şüphelinin halen arandığı bildirildi.

KAHRAMANMARAŞ: Kahramanmaraş'ta bugün gerçekleşen operasyonda, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince belirlenen 50 farklı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. OHAL kapsamında çıkarılan KHK'larla görevden uzaklaştırılan 49 öğretmen gözaltına alındı. Şüphelilerin sağlık kontrollerinin ardından emniyete götürüldükleri belirtilirken 7 kişinin cep telefonlarında ise ByLock uygulamasının yüklü olduğu tespit edildi.

BİLECİK: Operasyonların yapıldığı iller arasında Bilecik, Ankara ve Afyonkarahisar'da bulunuyor. Bilecik merkezi ile Bozüyük İlçesi, Ankara ve Afyon'da düzenlenen FETÖ operasyonlarında 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Şüphelilerin arasında iş adamı, esnaf ve memur da bulunuyor. Polis ekiplerinin gözaltına alınan şahısların ev ve işyerlerinde arama yaptığı, bazı dosyalara ve bilgisayarlara da el konulduğu belirtildi.

KARAMAN: Karaman'da FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında, örgüte finans desteği verdikleri belirlenen 24 kişi gözaltına alındı.

ELAZIĞ: Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığınca sağlık sektöründeki FETÖ yapılanmasına yönelik operasyon talimatı verildi. Bu kapsamda aralarında doktorlar, eczacılar ve hemşirelerin olduğu 31 şüpheli için gözaltı kararı çıkarıldı. Elazığ merkezli Adıyaman ve Diyarbakır'daki adreslere baskın düzenleyen güvenlik güçleri 8 doktor, 11 eczacı, 1 veteriner, 1 fizyoterapist, 1 hemşire ve 1 ebeyi gözaltına aldı. Öte yandan 8 şüphelinin ise bulunmadığı ancak yakalanmaları için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

İZMİR: İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında, aralarında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ndeki (İYTE) görevlerinden daha önce açığa alınan öğretim üyelerinin de olduğu 14 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. İzmir başta olmak üzere İstanbul, Balıkesir, Gaziantep ve Sakarya'da düzenlenen operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden bazılarının ByLock kullandıkları belirlendi.

YOZGAT: Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ bağlantılı oldukları tespit edilen, aralarında doktor ve din görevlilerinin de olduğu 11 memur hakkında gözaltı kararı çıkardı. İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekiplerinin önceden belirlenen adreslere yaptığı eş zamanlı baskınlarda 7 kişi gözaltına alınırken diğer 4 kişinin ise arandığı bildirildi.

ESKİŞEHİR: Eskişehir'de yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görevli 16 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Şüphelilerin Fetullahçı Terör Örgütü ile bağlantılarının tespit edildiği belirtildi.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×