Bu haber kez okundu.

Çölemerik'in anlamını herkes merak ediyor
Çölemerik nedir, ne anlama gelir? Hakkari hakkında gelen son dakika haberine göre Hakkari'nin yeni adı Çölemerik olacak. Twitter gibi sosyal medya sitelerinde bir anda TT olan Çölemerik ne demek merak ediliyor. Çölemerik kelime anlamı 'sahipsiz yeşillik' demek. Ayrıca farklı kaynaklarda Çölemerik, Hakkari'nin Osmanlı dönemindeki ismi olarak geçiyor. Çölemerik Türkçe bir isimdir.

Öte yandan Hakkari'nin yeni adı Çölemerik, Osmanlı zamanında Hakkari sınırları içinde kurulmuş beyliklerden birine verilen addır. Çölemerik (Hakkari) Türkiye'nin güneydoğu sınırının en uç noktasında yer alıyor. Çölemerik eski adıyla Hakkari Türkiye'nin 'sarp ucu' olarak da anılmaktadır.İlçe haline getirilmesi önerilen Hakkari'nin eski adı Kürtçe Colemêrg'den gelen Çölemerik'ti. Hakkari yeni düzenleme Meclis'ten geçerse Hakkari yine eski adını alacak.

ÇÖLEMERİK TWİTTER'DA TT OLDU

Hakkari'nin yeni adı Çölemerik olacak haberlerinden sonra Twitter'da bir anda gündem konusu oldu. Çölemerik ne anlama geliyor diye merak eden sosyal medya kullanıcıları Twitter'da 'Çölemerik' yorumları ile Çölemerik'in bir anda TT olmasına sebep oldu.egealpaslan ‏@egealpaslan

Çölemerik nerden geldi? Neyden türedi? Ne demek yaa? #hakkari

M.S.K ‏@geceasi

Çölemerik Anlamini bilen varmi? Ne tuaf isim çok düşündülermi acaba.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×