Bu haber kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TBMM'de tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 26'ncı dönem 2'nci yasama yılı açılışında tarihi bir konuşma yaptı. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi şehit olan vatandaşları anarak konuşmasına başlayan Erdoğan, Meclis'in ikinci defa gazilik şerefine nail olduğunu söyledi. Yenikapı ruhunun her şartta mutlaka korunması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinin politikalarını eleştirdi.

20 CHP'Lİ VEKİL SALONU TERK ETTİ

Saat 15.00'te Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulu'nda dikkat çeken bir olay yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kürsüye çıktığı sırada Cumhuriyet Halk Partisi'nden yaklaşık 20 milletvekilinin genel kurul salonunu tek ettiği görüldü. Salondan ayrılan vekiller arasında Deniz Baykal, Fikri Sağlar, Mustafa Balbay, Haluk Koç gibi isimler yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM açılış konuşmasından satır başları şöyle;

''15 Temmuz'u unutmamak ve unutturmamak mecburiyetindeyiz''

Geçen Çarşamba günü gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, hükümet kabinesine, hain darbe girişiminin yaşandığı gün olarak tarihe geçen 15 Temmuz'un 'Demokrasi ve Özgürlük Günü' olarak kabul edilmesini tavsiye ettiğini hatırlatan Erdoğan, İstanbul ve Ankara'da şehitler için anıt yapımı için hazırlıkların devam ettiğini, şehit ve gazi yakınlarına her türlü maddi ve manevi desteğin verildiğini/verileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum: 15 Temmuz'u unutmamak ve unutturmamak mecburiyetindeyiz'' dedi. Bu kapsamda, okullardaki ders müfredatlarına ve ders kitaplarına hain darbe girişiminin eklenmesi gerektiğini, belgesel, film ve edebi eserlere kadar her türlü yayında 15 Temmuz'un işlenmesi konusunda herkesin hassas davranması gerektiğini kaydetti.

''15 Temmuz'a oyun diyenler milletimize hesap verecek''

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin anlaşılmasından sonra halen bu kalkışmaya oyun, tiyatro veya film diyerek küçümsemeye çalışanları da açık açık uyardı. Cumhurbaşkanı, ''Her kim ki 15 Temmuz'a amasız, fakatsız, lakinsiz 'darbe' diyemiyor ve lanetleyemiyorsa o da darbe girişiminin bir parçasıdır, en azından gönüllü destekçisidir. Böyle bir yanlışın içine düşenler, önce şehitlerimizin aziz hatırasına ve gazilerimize, onlarla birlikte o gece sokaklara dökülen milyonlara, daha ötesi milletimizin tamamına hesap vermekten kurtulamayacaktır." dedi.

''Yenikapı ruhunu korumak hepimizin görevi''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Ağustos'ta Yenikapı'da yapılan Demokrasi Mitingi'ne katılan tüm vatandaşlara, siyasi partilere ve milletvekillerine bir kez daha teşekkür etti. Türkiye'nin ve Türk milletinin vatanı ve özgürlüğü söz konusu olduğunda tek ses, tek nefes olduğuna vurgu yapan Erdoğan, ''Yenikapı ruhunun korunması hepimizin görevidir'' diyerek birlik ve beraberliğin güçlü tutulması gerektiğinin altını çizdi.

''ABD politikalarında çok başlılık işaretleri bulunuyor''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri'nin son dönemde gösterdiği tutarsız tavırları eleştirdi. Suriye ve Irak'ta terör örgütleri PKK,PYD ve YPG ile ortak çalışma yürüten ABD konusunda Erdoğan, ''Bilhassa son dönemde Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgemize yönelik politikalarında ciddi bir tutarsızlık ve çok başlılık işaretlerine şahit oluyoruz. Amerika yönetiminin bir kısmı, ısrarla Suriye'de ve Irak'ta PKK/PYD-YPG terör örgütüyle ortak çalışma yürütürken, bir kısmı da bizim hassasiyetlerimize daha yakın politikalar izlemeye çalışıyor'' dedi.

''Avrupa Birliği verdiği sözleri tutmuyor''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis yasama yılı açılış konuşmasında Avrupa ile varılan vize serbestisi anlaşması konusuna da değindi. Erdoğan, Türkiye'ye verilen vize serbestisi sözünün bu ay yürürlüğe girmesi gerektiğine işaret ederek, ''Birlik tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda, terörle mücadele gibi, Türkiye için hayati bir konunun, sürecin ön şartı haline dönüştürülmeye çalışıldığını görüyoruz. Açık söylüyorum: Bu tavır, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye verdiği sözü tutmak istemediğinin ilanıdır. Ve yine açıkça ifade ediyorum: Kendileri bilirler…'' ifadelerini kullandı.

Meclis gündemi yoğun

Bugün başlayan yeni yasama yılında yoğun bir gündem milletvekillerini bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından sonra birleşime ara verilen Meclis Genel Kurulu'nda Irak ve Suriye tezkeresi ele alınacak. Tezkere, hükümete verilen sınır ötesi yetkisinin bir yıl daha uzatılmasını kapsıyor.

Meclis'in yasama yılı açılış programı kapsamında saat 19.00'da Tören Salonu'nda müziksiz bir de resepsiyon verilecek. Ardından 3 günlük kısa bir molaya girecek olan Meclis, 4 Ekim Salı gününden itibaren yine yoğun gündemle çalışmalarına devam edecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×