Bu haber kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin görüşmesinden ilk açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hindistanın ardından Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmelerde bulunmak üzere Soçi kentindeki Devlet Başkanlığı konutunda bir araya geldive görüşmesi başladı. Erdoğan-Putin görüşmesinde yapılan ilk mesaj "İlişkiler tamamen onarıldı" ifadesi kullanıldı.

Rusya Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda saat 13.35'te sularında başlayan görüşme, selamlama konuşması sonrasında basına kapalı devam edecek. Görüşmeye katılanlar arasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katılım sağladı.

Cumhurbaşkanı Erdopan ikili görüşmeye geçmeden önce yaptığı açıklamada "İnanıyorum ki Rusya ve Türkiye atacakları adımlarla bölgenin kaderini değiştirecek" dedi.

PUTİN referandum sonrası tebriklerini iletti : TÜRKİYE´DEKİ HALK OYLAMASINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM

Putin ise karşılama konuşmasında şunları dile getirdi : "Davetimizi kırmayıp Soçi´ye geldiğiniz için teşekkür ederiz.  İlişkilerimiz tam olarak anlaştığımız şekilde devam ediyor. Çalışma ortamında bir araya geldiğimiz bu görüşmede ikili konular ve Suriye başta olmak üzere güncel konuları görüşmek üzere imkan yakalamaktan memnunum. Sizinle görüşme trafiğimiz, Türk-Rus ilişkilerin tam normalleşme süresini tamamladıktan sonra çok özel bir karaktere sahip olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır. Rusya´ya hoşgeldiniz sayın cumhurbaşkanı... Türkiye´deki halk oymalasından dolayı size tebrik ediyorum. Türkiye´deki iç siyasi durumun daha ileri gitmesi Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesine olumlu etki oluşturacak. 

Çünkü sizinle beraber alacağımız kararların büyük bölümü stratejik öneme sahip olduğundan meclislerimizcede onaylanması gerekiyor."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİ ETRAFLICA ELE ALACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti: Değerli dostumun bu davetiyle Karadenizin bir yanından diğer bir yanına gelmek suretiyle bu görüşmeyi sağladığımız için çok teşekkür ediyorum. Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerimizi gerekse bölgesel sorunları etraflıca ele alma imkanı bulacağız. Değerli dostumun bu davetiyle Karadenizin bir yanından diğer bir yanına gelmek suretiyle bu görüşmeyi sağladığımız için çok teşekkür ediyorum. Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerimizi gerekse bölgesel sorunları etraflıca ele alma imkanı bulacağız.

CUMHURBAŞKANI RUSYA ZİYARETİ ÖCESİ SORULARI YANITLADI

(Külliye'deki görüşme) Şu anda hükümetin gündeminde böyle bir şey yok. Böyle bir teklifle de sayın Başbakan bana gelmiş değil. Bir araya gelişimiz, şu anda devlette atılan bazı adımlar var, bu adımlarla ilgili olarak beraber görüşmemizi gerektiren konular vardı. 

(Genel başkan olduktan sonra AK Parti'de değişiklikler) Sizler doğmamış çocuğa don biçiyorsunuz. Durun bakalım, gerçekleşsin. Resmen böyle bir görev tevdi edilmesi halinde atılacak adımları da orada görme imkanımız olacak. Şunu açık net söylemek durumundayım. Böyle bir görev tevdi edilmesi halinde yeniden birimleri ele alıp değerlendirme, hepsi bunların çok ciddi istişareler netincesinde olacaktır. Belli bir bölgenin temsil edildiği değil, 81 vilayetin adeta temsilini gördüğü bir yapının oluşması benim şiarım olmuştur. Böyle bir adımı, tablo içerisinde görmek mümkün olacaktır. Konuya ilişkin ilgili arkadaşlarımızla istişarelerimizi yaparız. Eğer irade bize böyle bir görevi verirse. 

(Genel başkan olmanız durumunda, Kılıçdaroğlu'nun 80 milyonun cumhurbaşkanı olamaz değerlendirmesi) Siyasi tarihi okusun, öğrensin ama hepsinden öte kendi partisinin siyasi tarihini öğrenmesi lazım. Dün yaptığı konuşma ile kimlerin temsilcisi olduğunu da açıkça ortaya koydu. Aykırı seslere tahammülüm yok gereğini yaparım dedi. Gazi Mustafa Kemal'den, İnönü'ye kadar iyi okursa öğrenecek diye düşünüyorum. 

(AK Parti'ye dönüşü) Temelini attık, ortaya güzel bir eser çıkardık. O günden bugüne hareket güçlenerek geldi. Burada duygusal olmamak mümkün değil. 979 gün de az bir süre değil. O yasayı kimler hazırlamışsa, oradan partisinden istifa etmesi gerekir kaydını kimler düşmüşse, onlar siyasi bir cinayet işlemiştir. Maça çıkan kişi partili olur mu, öyle bir hakem partili olur mu gibi ifadeler çok çok yanlış. Onun gönül dünyasında bir takım yatıyor mu yatıyor, orada kaydı olsa ne yazar, olmasa ne yazar. Mesele adil olarak o işi yönetmektir. Maçta da adil yönetmektir, ülkeyi de adil yönetmektir. Başbakan için böyle bir şey söylüyor musun? Söylemiyorsun. Burada nihai kararı verecek olan milli iradedir. Adil olmayan bir görev söz konusuysa zaten milliet verdiği gibi almasını da bilir. Olay bu kadar basit. Bundan önce 367 garabeti yaşadık. Ondan sonra ona tamam demiyorsun. Onu da kabul etmediler. En sonunda bunu da mı kabul etmiyorsunuz. Haydi millete. Milletin verdiği bu kararı da kabul etmiyorlar. Siz neyi kabul edeceksiniz. CHP zihniyeti budur. Bunların basın arşivlerini açın, geçmişten bugüne nasıl geldiklerini göreceksiniz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×