Bu haber kez okundu.

Cuntacılar 1 milyon TL'ye yakın tazminat alacak
OYAK yani Ordu Yardımlaşma Vakfı, darbeci general Akın Öztürk'e 1 milyon TL'ye yakın tazminat ödeyecek. Ordu mensuplarına sosyal yardımlar sağlamak amacıyla kurulan OYAK, her ay askerlerin maaşlarından belirli oranlarda kesinti yapıyor. Askerlerin emekli olmaları halinde devlet tarafından ödenen emekli ikramiyesine ek olarak OYAK da emeklilik tazminatı ödüyor.

Darbe girişimine katılan ve emekliliklerini dolduran askerlere şimdi OYAK tarafından bu tazminatlar ödenecek. Yani darbeciler, gerekli belgeleri ulaştırmaları halinde kurumdan hatrı sayılır miktarda ödeme alacak.

900 BİN TL TAZMİNAT

Akın Öztürk de o isimlerden sadece biri. Öztürk, OYAK'tan tam 900 bin lira tazminat alacak. Sadece Öztürk'e değil. Diğer bir darbeci Orgeneral Adem Huduti'ye de aynı rakam ödenecek. Bu kişiler aynı zamanda devletten de hem emekli ikramiyesi hem de emekli maaşı alabilecek. Akın Öztürk'e ödenecek ikramiye tutarı 285 bin TL. Bağlanacak emekli aylığı ise 7 bin 800 TL olacak.

YASALAR BÖYLE DİYOR

Bunlar gibi bir çok darbeci devletten hem ikramiye hem de maaş alma hakkına sahip. Mevcut yasaya göre bir kişi Türk vatandaşlığından çıkarılsa bile şartları yerine getirmesi halinde devlet o kişiye maaş ödemeye devam ediyor. Bu durum şehit aileleri başta olmak üzere kamu vicdanını oldukça zedeliyor. Bu konuda yeni bir düzenleme beklentisi var. Şayet bu kişiler hain ilan edilip ''emekli maaşı bağlanmaz, tazminat ödenmez'' gibi bir düzenleme yapılırsa o zaman devlette bu hainlere tek bir kuruş vermek zorunda kalmayacak.

Kaynak: A HABER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×