Bu haber kez okundu.

Darbeci Adil Öksüz yaşlı çiftin evinde ne arıyordu?
Fetullahçı Terör Örgütü'nün firari imamı Adil Öksüz'ün 15 Temmuz gecesi oynadığı oyun ortaya çıktı. 18 Temmuz tarihinden bu yana kayıp olan Adil Öksüz ile ilgili yeni bilgiler var. Savcılıkta ''tarla bakmak için Kazan'a gittim'' diyen Öksüz'ün geceyi tanımadığı yaşlı bir çiftin evinde geçirdiği anlaşıldı. Öksüz'ün o çiftin evini seçmesinin nedenlerinden biri de Alzhemier hastası olmaları.

Savcılık adresi gizli tutulan evin özellikle seçildiği ihtimali üzerinde duruyor. Çünkü 80 yaşındaki hasta çift, o gece evlerine gelen birinin olduğunu hatırlıyor ama fotoğraflarına baktıkları halde terörist Adil Öksüz'ü çıkaramıyorlar.

ÖKSÜZ'ÜN KAÇMASINA KİM YARDIM ETTİ?

Gece yarısına kadar çiftin evinde kalan Öksüz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''sokağa çıkın'' çağrısı sonrası darbenin başarısız olması üzerine Akıncı Üssü'ne geçti. Amacı ise Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'la FETÖ elebaşı Fetullah Gülen arasındaki bağlantıyı kurmak. Ancak Akar teklifi reddettiği için plan bozuluyor. Özel Harekat Dairesi ve Türksat'ın bombalanması emrini verdiği iddia edilen Öksüz, 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü yakınlarında yakalandı. Üzerinde çıkanlar dikkat çekiciydi.

ÖKSÜZ'ÜN ÜZERİNDEN NE ÇIKTI?

Adil Öksüz'ün yanındaki deri çantada 11 bin 450 Türk Lirası ve 3 bin 600 dolar çıktı. Aynı gün üs çevresinde bulunan para dolu çantanın da Öksüz'e ait olabileceği tahmin ediliyor. Öksüz'ün üzerinden çıkan diğer araçlarsa 2 son model cep telefonu ve 1 GPS cihazı. Soruşturmada kafaları karıştıran unsursa GPS cihazıyla ilgili tutanak.

İKİ TUTANAK. İKİ FARKLI İMZA...

16 Temmuz tarihine ait saat 14.30'da düzenlenen ilk tutanakta GPS cihazının teslim alındığı yazıyor. Altında ise bir Emniyet amiri ile üç Jandarma personelinin imzası var. Ancak aynı gün saat belirtilmeyen bir tutanak daha hazırlanıyor.

Adil Öksüz'ün üzerinden çıkan GPS cihazının teslimine ilişkin tutanak
Adil Öksüz'ün üzerinden çıktığı belirtilen GPS cihazının teslim edildiğini bildiren tutanak

İkinci tutanaktaysa GPS cihazının Adil Öksüz'ün üzerinde bulunmadığı, Öksüz'ün tuvalet ihtiyacını gidermek üzere lavaboya girdiğinde cihazı tuvalete attığı belirtiliyor. İkinci tutanağın altında emniyet amirinin imzası yok. Bu da acaba Jandarma ya da emniyet personeli FETÖ'cü mü şüphesini akıllara getiriyor.

Adil Öksüz tutanak
Adil Öksüz'ün üzerinde GPS cihazının bulunmadığını belirten ikinci tutanak


Adil Öksüz'ün firarına ilişkin bir gariplik daha var. Bir emniyet amiri Öksüz'ü almaya gidiyor. Ancak sadece FETÖ imamı hakkında düzenlenen tutanağı alarak geri dönüyor.

GÖRÜNTÜLER BİLİRKİŞİDE...

Öksüz'ün kaldığı evin çevresindeki tek güvenlik kamerası bir işyerine ait. Görüntüler, evden çıkan asetatlı harita ile not defteri şimdi bilirkişi incelemesinde. Tutanaklarda imzası bulunan Jandarma ve Emniyet personelinin de ifadesine başvurulacak. Savcılık elde edeceği yeni bilgilerle Adil Öksüz'ün darbedeki rolünü ve kaçmasının ardındaki sır perdesini kaldırmayı hedefliyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×