Bu haber kez okundu.

Dikkatli olun! Dışişleri'nden ABD için seyahat uyarısı

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerini Donald Trump kazandı. Ülkede Trump'ın başkan olmasını istemeyen karşıt görüşlü kişiler pek çok eyalette seçimleri protesto etmek için sokağa çıkarken zaman zaman Amerikan polisinin müdahalesiyle karşılaşıyorlar.

Bugün gelen haberlere göre yaklaşık 45 bölgede çıkan olaylarda ölü ve yaralıların olduğu öğrenildi. Öte yandan ABD polisi olayları bastırmak için biber gazı ve plastik mermi kullanacağını açıkladı.

Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinden ABD'de yaşayan veya gidecek olan Türk vatandaşlarına seyahat uyarısı yaptı. Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, ABD'de yabancı karşıtı ve ırkçı gösterilerde artış gözlendiği keydedilerek Amerika'da yaşayan veya gidecek olan vatandaşların tedbirli olmaları istendi.

ABD için Seyahat Uyarısı, 12 Kasım 2016 başlığıyla yayımlanan açıklama şöyle;

''ABD'de 8 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen Başkanlık seçimlerinin ardından başlayan protesto gösterileri, New York, Şikago, Philadelphia, Miami, Los Angeles, Seattle, Oakland ve Portland gibi merkezler başta olmak üzere, ülke genelinde farklı şehirlerde devam etmektedir.

Gösterilerde zaman zaman suç ve şiddet olayları yaşanmakta, göstericiler ve güvenlik güçleri karşı karşıya gelmektedir. Bu bağlamda çok sayıda göstericinin güvenlik güçlerince gözaltına alındığı kamuoyuna yansımıştır.

Özellikle Oregon eyaletinin Portland şehrindeki protestolarda suç ve şiddet olaylarının yoğunluk kazandığı görülmektedir. Bu şehirdeki gösteriler güvenlik güçlerince ayaklanma olarak tanımlanmış, son olarak bir kişinin 12 Kasım Cumartesi günü erken saatlerde, protesto yürüyüşü sırasında silahlı saldırı neticesinde yaralandığı duyurulmuştur. Göstericilerin sosyal medyadaki paylaşımlarından protestoların bir süre daha devam etmesinin muhtemel olduğu anlaşılmaktadır.

Öte yandan, son günlerde ABD genelinde yabancı karşıtı ve ırkçı nitelik taşıyan sözlü ve fiziksel saldırılar ve taciz olaylarında da artış yaşandığı kamuoyuna yansımaktadır.

Yaşanan olayların ve toplumsal gerginliğin ortaya çıkardığı riskler bağlamında, ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelere yaklaşmamalarında, yaşadıkları ve çalıştıkları mekanlarda güvenlik önlemlerini artırmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ABD güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, Vaşington Büyükelçiliğimiz ve ABD'deki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde fayda görülmektedir.''

Bakanlık ayrıca açıklama sonunda ABD'deki Türk Büyükelçiliklerinin internet sitesi adreslerini ekledi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×