Bu haber kez okundu.

Diyanetten engelliler için camilerde yeni uygulama

Diyanet, engellilerin camilerde daha rahat hareket edebilmeleri için bir dizi yeni uygulamaları hayata geçirdi. 8 ildeki camilerde yapılan düzenlemeler ile engelli vatandaşlar akülü araçlarını cami içerisine yerleştirilen üniteler sayesinde şarj edebilecekleri gibi ünitelerde bulunan dijital ekrandan ise Kur'an-ı Kerim okuyabilecek veya dinleyebilecekler.

YENİ UYGULAMA 8 İLDE BAŞLIYOR

Engelli araçları için şarj üniteleri, Ankara Ahmet Hamdi Akseki ve Hacı Bayram camilerine, İstanbul Sultanahmet, Fatih ve Ataşehir Mimar Sinan camilerine, İzmir Konak Camii'ne, Bursa Emir Sultan ve Ulu Camii'ne, Kayseri Hacı Mehmet Özkan Camii'ne, Samsun Büyük Camii'ye, Gaziantep Alabey Camii'ne ve Diyarbakır Berat Camii'ne kurulacak.

DİNİ BİLGİLER DİJİTAL SİSTEMDE

Engelliler için camilere yerleştirilecek olan şarj üniteleri sadece akülü araçların pilini doldurmaya yaramayacak. Aynı zamanda bu üniteler üzerinde bulunan dijital ekran sayesinde Kuran-ı Kerim de okunabilecek ya da dinlenecek. Kuran meali, hadis ve fıkıh gibi dini bilgiler de bu ekranlar üzerinden görüntülenecek. Ünitelerde, çocuklara yönelik hikaye ve masallar da olacak. İçerikler, işaret diliyle engelli vatandaşlara aktarılacak. Öte yandan sesli ve işaret diliyle yön ve mekan tarifleri, kurum ve kuruluşlara kolay erişilmesini sağlayan navigasyon özelliği de engelli şarj ünitesinde bulunacak.

Kaynak: Habertürk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×