Bu haber kez okundu.

Doğu ve Güneydoğu yatırım teşvik paketi açıklandı

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır ziyareti sırasında vatandaşlara seslendi. Son günlerde yaşanan terör saldırıları karşısında hükümetin ve meclisin almakta olduğu tedbirler konusunda önemli açıklamalar yapan Başbakan, herkesin beklediği Doğu ve Güneydoğu yatırım teşvik paketinin içeriğini de açıkladı. Toplam 23 ili kapsayan teşvik paketi ile 2027 yılına kadar kalkınma ve yatırım hamleleri devam edecek.

YATIRIM HAMLESİ 2027 YILINA KADAR DEVAM EDECEK

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 23 ili kapsayan ekonomi paketi, farklı alan ve sektörlerde özel teşvikler sunuyor. Yıldırım, öncelikli olarak kadın ve gençlerin faydalanabileceği pakette tarımdan ulaştırmaya, enerjiden turizme, sağlıktan eğitime kadar verilecek olan desteklerin 2027 yılına kadar devam edeceğini açıkladı. Peki Doğu'ya yapılacak yatırımlar nasıl desteklenecek?

TEŞVİK PAKETİ ÖZETİ

- Petrol ve Doğalgaza 900 milyon TL
- Kiraları devlet ödeyecek
- Karayollarına 8.5 milyar TL
- Güvenliğe 900 milyon TL yatırım
- 67 bin yeni konut
- Yatırım yapana faizsiz kredi
- Anahtar teslim binalar yapılacak
- Çağrı merkezlerinde 25 bin kişiye iş imkanı

23 İLE 67 BİN KONUT İNŞA EDİLECEK

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu'nun kalkınmasını amaçlayan yatırım ve teşvik hamlesinin önümüzdeki 10 yıl boyunca yani 2017 yılına kadar devam edeceğini duyurdu. Bu kapsamda ilk etapta teşvikten yararlanacak olan illere 67 bin konut inşa edilecek. Cizre'de 2500, Yüksekova'da ise 1500 konut inşaatının 2 ay içerisinde başlayacağı müjdesini veren Başbakan, Batman, Diyarbakır ve Malatya'ya yeni stadyumlar yapılacağını da ifade etti.

7 MERKEZ İÇİN 10 MİLYARLIK YATIRIM

Doğu ve Güneydoğu teşvik paketi kapsamında 23 ile yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için önemli kolaylıklar sağlanacak. Bunlardan birisi de terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık yatırım. Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır Sur için 1,9 milyarlık yatırım yapılacağını aktardı. Teşvikten yararlanacak olan illerde yatırım yapmak isteyenlere yer tahsisi ücretsiz verilecek. İhtiyacı olanlar içinse fabrikayı devlet yapacak ve sembolik bir ücretle kiraya verecek. Yatırımcılar makine ve teçhizat alımı için ihtiyaçları olan kredileri de faizsiz alabilecekler. Yıldırım, 23 ile her yıl 10 yeni fabrika kurulmasının hedeflendiğini belirterek devletin ihtiyacı olan ürünleri de bu fabrikalardan alacağını açıkladı.

AİLE DESTEK MERKEZLERİ KURULACAK

Başbakan Yıldırım'ın açıkladığı büyük kalkınma hamlesi içerisinde konut ve teşvik imkanının yanı sıra terörden zarar gören halkın sosyal destek alabilmesi için yeni adımlar atılacağını da belirtti. Terörden etkilenen vatandaşların barınma, gıda ve yol gibi temel ihtiyaçlarının karşılanacağını açıklayan Başbakan, 6 bin aileye verilen yardım kapsamının 13 bine çıkarıldığını, 17 yeni aile destek merkezinin yapılacağını ve 500 yeni aile destek görevlisinin de atamasının yapılacağını açıkladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×