Bu haber kez okundu.

Dolandırıcılık ve cinsel istismar cezaları ağırlaşıyor
Gübreye terör ayarı gelecek. Telefon dolandıcılarına göz açtırılmayacak. Cinsel istismarda kademeli cezaya geçilecek. Hükümet Türk Ceza Kanunu değişikliği için düğmeye bastı.

İZİNSİZ GÜBRE BULUNDURANA CEZA

Adalet Bakanlığı'nca hazırlanarak, Başbakanlığa gönderilen TCK düzenlemesinde en kritik başlık 'Gübre'. Terör örgütlerinin son dönemde sıkça kullandığı amonyum nitrat'ın yani gübrenin izinsiz bulundurulması ya da el değiştirilmesi suç kapsamına alınıyor. Cezanın alt sınırı 4 yıl hapis. Suçun terör faaliyeti kapsamında işlenmesi durumunda ise ceza en az 8 yıl olacak.

TELEFON DOLANDIRICILARINA HAPİS

Düzenleme telefon dolandırıcılığına da neşter vuracak. Verilen cezalar katlanacak. Düzenlemenin yasalaşması durumunda, kendisini, polis, hakim ya da savcı gibi tanıtarak dolandırıcılığa kalkışan kişilere en az 4 yıl hapis cezası verilecek. Üstelik ceza için dolandırıcılık suçunun gerçekleşmiş olması yani mağdurun bu kişilere para kaptırmış olması şartı da aranmayacak. Girişimde bulunulması suçun oluşumu için yeterli sayılacak. Bu amaçla mesaj atan veya telefonla arayarak para isteyenler eylem gerçekleşmese bile hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

CİNSEL İSTİSMAR CEZALARI ARTIYOR

Türk Ceza Kanununun çocuğa cinsel istismarını düzenleyen maddesinde de değişikliğe gidiliyor, kademeli cezaya geçilliyor. Mağdurun yaşı küçüldükçe ceza daha da artacak. 12 yaşından küçük çocukları istismar edenlere en az 10 yıl hapis cezası verilecek. Tecavüz durumunda ceza 18 yıldan az olmayacak.

TEHLİKELİ ARAÇ KULLANANA 3 AY HAPİS

Trafik güvenliğini tehlikeye sokanlar da yeni düzenlemedeki yerini aldı. Tehlikeli araç kullanana verilen cezanın alt sınırı 1 aydan 3 aya çıkıyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×