Bu haber kez okundu.

Emeklilerin yerine 25 bin korucu alınacak! İşte alım şartları

Yeni korucu alımı ile ilgili açıklama Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen'den geldi. Sözen, 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) uyarınca 49 yaşını dolduran korucuların 6 ay içinde emekliye sevk edileceğini ve emekli olan korucuların yerine yaklaşık 25 bin güvenlik korucusu alımı yapılacağını belirtti.

Sözen, görevde olan korucuların büyük bir kısmının yaşlandığını, bu nedenle PKK ile mücadelede yeteneklerini kaybetmeye başladıklarını sık sık dile getirdiklerini ifade ederek, ''Son düzenleme ile asker ve polisimizle omuz omuza görev yapan korucularımızdan yaş nedeniyle emekliye ayrılacakların yerine daha genç ve dinamik kadrolar görev alacak. Bir anlamda korucuların gençleştirilmesine yönelik bir adım atılmış oldu. Emekli olanların yerine oğlu ya da kardeşine bu hakkın tanınmış olmasını ise oldukça önemsiyoruz." dedi.

25 BİN KORUCU PERSONEL ALINACAK

Ziya Sözen, yaş nedeniyle emekliye sevk edilecek korucuların yerine kardeşinin ya da oğlunun alınmasının 18 bin yeni korucunun göreve başlaması demek olduğunu söyledi. Öte yandan daha önceden boşalan kadrolardan kaynaklı 2 bin 500 korucu alımı yapılmasının da söz konusu olduğunu belirtti. Sözen, ''Bakanlar Kurulu kararı ile 5 bin korucu daha alınacak. Buna göre, yeni dönemde yaklaşık 25 bin güvenlik korucusu görev yapacak." ifadelerine yer verdi.

ETKİN MÜCADELE İÇİN TİMLER OLUŞTURULACAK

Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, hükümetin terörle mücadelede uyguladığı stratejide önemli değişiklikler yaptığını vurguladı. Bu kapsamda kurucuların terör örgütü PKK ile daha etkin mücadele edebilmesinin önünü açacağı ön görülen ''korucu timleri'' oluşturulacağını belirtti. Bu timler tamamen operasyonel amaçlı kurulacak. Askerlerdeki gibi ağır silahlarla donatılacak ve PKK mensubu teröristlerin adeta korkulu rüyası olacaklar.

GÜVENLİK KORUCUSU ALIM ŞARTLARI

25 bin korucu alım şartları konusunda henüz resmi ve net bir açıklama yok. Ancak geçmiş dönemlerdeki korucu alımlarında uygulanan şartlar şöyleydi;

Korucu başvurusu yapacak olan adayların öncelikle T.C. vatandaşı ve Türkçe okur-yazar olması şart. Askerliğini yapan adayların 22 yaşından küçük ve 60 yaşından büyük olmaması gerekiyor. Kamu haklarından mahrum olanların başvuruları kabul edilmiyor. Ayrıca herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak, yıkıcı ve bölücü faaliyetlere katılmamış olmak, kişilik yönünden iyi huylu birisi olarak tanınmış olması gerekiyor. Koruculuk görevini yerine getirecek olan kişi görev yapacağı köyde ikamet ediyor olmalı. Görevine engel olacak herhangi bir sağlık sorunu bulunanlar kesinlikle korucu olamıyor. Ayrıca başvuru yapanların sağlık sorunu bulunmadığını raporla belgelemesi gerekiyor.

SEÇİM ve İŞE ALINMA PROSEDÜRÜ

Koruculuk görevi için başvuruda bulunan kişilerin isimleri öncelikle o köydeki ihtiyar meclisinde belirleniyor. Ardından bu isimler muhtar tarafından kaymakamlık makamına iletiliyor. İhtiyat meclisinin aldığı karara, T.C. kimlik numarası yazılı beyan, öğrenim durumunu gösteren belge, sağlık raporu ve 4 fotoğraf ekleniyor. Kendisine iletilen isimleri değerlendiren kaymakam uygun görmesi halinde onay veriyor ve işe alınma işlemi tamamlanıyor. Korucu olmasına karar verilen kişiler ise köy muhtarına bildiriliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Hüseyin uiucay 1 yıl önce

Benim babam da 22 sene koruyuculuk yaptı şimdi emekli ve gönüllü koruyucu bende gönüllü koruyuculuk torpil yüzünden bizler olamıyoruz bizimde sesimizi duyan olurmu

Avatar
SEDAT 1 yıl önce

Ne zaman alınacak

Avatar
cihat kilic 1 yıl önce

Siverek Karakeçi verimli köyü geçici küy kurucu olmak istiyorum alım nezaman

Avatar
Yusuf ay 1 yıl önce

Kahraman Maraşta babam emekli köy korucusu bende korucu olmak istiyom babamin silahini devir almak istiyom

Avatar
Azad tekdemir 1 yıl önce

Siirt Pervari de ikametgah etmekteyim korucu olmak istiyorum askerde taktir ve teşekkür belgelere sahibim östün başarimda var önleme alınması Rica olunur

Avatar
Caner 1 yıl önce

Ne zaman alinacak

Avatar
Hasan Hayri 1 yıl önce

81'e 3 MKZ tugay komutani olarak askerliğimı yaptım Kanas uçaksavar keskin nişancı silahını kullandım ve bu yüzden koruyucu olmak ve yaş sınırının kaldırılmasını istiyorum VATAN SANA CANIM FEDA .Yetkililerin bu çağrıları duymalarını istiyorum saygılarımla

Avatar
Aslan Eraslan 1 yıl önce

20 senedir bu gurevdeyiz 15 sene babam 6 senede ben yapıyorum gönüllü köy kurucusu yapmaktayım