Bu haber kez okundu.

Emniyet'ten Adınız darbeye karıştı uyarısı yapıldı
Manisa'da darbe girişimini fırsat bilen dolandırıcıların 'Adınız darbeye karıştı', 'Darbe listesinde adınız var' gibi kurgularla vatandaşlara sms göndererek kandırmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Öte yandan dolandırıcıların asker veya polis kıyafeti giyerek arama bahanesiyle evlere girdikleri ve hırsızlık yaptıkları ihbarları üzerine Manisa Emniyet Müdürlüğü yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada vatandaşların dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarına karşı dikkatli olmaları, bu gibi durumlarla karşılaşmaları halinde derhal 155 Polis İmdat ihbar hattını aramaları belirtildi.

Manisa Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklama şöyle;

''Ülkemiz genelinde cebir ve şiddet kullanarak, Anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve Devletin birlik ve bütünlüğünü yıkmak üzere gerçekleştirilen 15.07.2016 tarihindeki darbe girişimi, başta vatandaşlarımız ve kolluk görevlilerince gösterilen cansiperane mücadele sonucunda başarısız kılınmış, darbe kalkışmasında çok sayıda vatandaşımız ve kolluk görevlimiz şehit olmuş, ya da yaralanmıştır.

Bu durumu fırsata çevirmeye çalışan iletişim yoluyla dolandırıcılık suçu şüphelilerinin, polis, asker, savcı gibi unvanlar kullanmak suretiyle vatandaşlarımızı telefonla arayarak "darbe mensupları ve terör örgütü üyeleri tarafından adınıza hat çıkarıldı, adınız darbeye karıştı veya darbe listesinde adınız var" gibi bir takım kurgular üzerine operasyon yapılacağını beyan ederek, vatandaşlarımızdan para ve altın talebinde bulundukları, ayrıca asker veya polis üniforması giyen şüphelilerin vatandaşlarımızın ikametlerine giderek "olağanüstü durumdan dolayı oğlunuzu askere alacağız, acilen teslim etmeniz gerekmektedir" veya "ikametinizde arama yapacağız" diyerek hırsızlık ve dolandırıcılık yapmak istedikleri şeklinde ihbarlar alınmaktadır. Vatandaşlarımızca, dolandırıcılık amacı taşıyan bu tür şahıslara hiçbir surette itibar edilmeyerek, anında 155 Polis İmdat ihbar hattına bilgi verilmesi hususu: Kamuoyuna duyurulur''
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×