Bu haber kez okundu.

Faaliyeti durdurulan derneklerin 370'i de terör bağlantılı

Kapatılan dernekler ile ilgili Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, OHAL Kanununun ilgili maddesi uyarınca genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 39 farklı ilde milli güvenlik tehdidi oluşturduğu belirlenen toplam 370 derneğin faaliyetlerine son verildiği belirtildi.

İncelemeye alındığı belirtilen derneklerden 153'ü FETÖ, 190'ı PKK/KCK, 19'u DHKP-C ve 8'i de DEAŞ terör örgütüleriyle bağlantılı. Söz konusu derneklerin faaliyetinin valiliklerle durdurulduğu bildirildi.

Faaliyeti durdurulan dernekler

Öte yandan açıklamada, terör örgütleri ile bağlantılı tüm yapı, oluşum, kurum ve kuruluşlarla mücadelenin kararlılıkla devam edeceği vurgulandı. İçişleri Bakanlığı tarafından faaliyeti durdurularak kapatılan derneklerin isimleri yeni KHK ile açıklanacak. İsim listesi açıklanır açıklanmaz haberimizde olacak.

DİYARBAKIR'DA 47 DERNEK...

İçişleri Bakanlığınca faaliyetleri durdurulan 370 dernekten 47'sinin Diyarbakır'da olduğu öğrenildi. Dernekler hakkında PKK/KCK bağlantısı şüphesiyle soruşturma yürütüldüğü bildirildi.

FAALİYETİ DURDURULAN DERNEKLER

İçişleri Bakanlığı açıklamasında yer alan 2935 sayılı OHAL Kanunu 11. maddesi ile şiddet hareketlerinde alınacak tedbirler düzenleniyor. Bakanlığın faaliyetini durdurma kararı verdiği dernekler hakkında ayrı karar alındığı gibi faaliyetleri üç ayı geçmemek kaydıyla durdurulabiliyor. Buna göre Bakanlık tarafından Çağdaş Hukukçular Derneği ve şubeleri, Özgürlükçü Hukukçular Derneği ve şubeleri, Gündem Çocuk Derneği, Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve şubelerinin faaliyetleri durdurulmuş durumda.     

KAPATILAN DERNEKLERİN İSİM LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

1229 VAKIF VE DERNEK KAPATILDI

23 Temmuz Cumartesi Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanan ilk OHAL kararları kapsamındaki Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) göre FETÖ bağlantılı olduğu tespit edilen 1229 vakıf ve dernek kapatılmıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×