Bu haber kez okundu.

FETÖ'nün Clinton'a bağışladığı para miktarı şoke etti
FETÖ'nün Amerika yapılanması başkanlık seçimleri öncesinde yoğun bir lobi faaliyeti göstermişti. Öyle ki çıkan haberlerde Gülen'in talimatıyla örgüte bağlı dernekler aracılığıyla Hillary Clinton'ın seçim kampanyaları için yüklü miktarda bağış yapıldığı öne sürülmüştü. FETÖ'nün Clinton'a yaptığı bağış ne kadar? sorusu tam anlamıyla bugün cevap buldu.

FETÖ-Clinton bağış ilişkisinin detayları ortaya çıktı. Clinton ile yakın ilişki kurmak için yoğun çaba sarf ettiği bilinen Fetullah Gülen'in, 2016 başkanlık seçimleri öncesinde Clinton'ın seçim kampanyasına ne kadar bağış yaptığı merak ediliyordu. Fetullahçı Terör Örgütü'nün Amerika'daki yapılanmasının Hillary Clinton'a yaklaşık 2 milyon dolar bağış yaptığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Bağışların tümü farklı isimler ve banka hesapları üzerinden yapıldığı için seçim sürecinde FETÖ'nin Clinton'a yaptığı bağışın tutarı tam olarak tespit edilemiyor. Demokrat Parti'ye yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre bu rakam 2 milyon dolar civarında. Öte yandan Clinton'ın seçim kampanyasında 600 milyon dolar harcadığı belirtiliyor. Bunu göz önüne aldığımızda ise FETÖ'nün bağışladığı para miktarı neredeyse devede kulak denilebilecek oranda.

ADI ÖNE ÇIKAN KİŞİLER

FETÖ'nün yapılandığı ülkelerde özellikle siyasi kimliğe sahip kişilerle yakınlık kurmaya çalıştığı herkes tarafından biliniyor. Bu yöntem örgütün en sık başvurduğu yollardan birisi. Fakat, Amerikan başkanlık seçimleri için yapılacak bağış miktarında kota olması nedeniyle bu süreci organize eden kişilerin kim oldukları ve bu kadar büyük bir meblağda bağış yapılmasının nasıl mümkün olduğu da ayrı bir merak konusu oldu.

Clinton ile FETÖ arasındaki ilişkinin sağlanmasında önemli rolleri olduğu iddia edilen bazı isimler öne çıkıyor. Bunlardan birisi ABD'deki Türk Kültür Merkezi'nin (Turkish Cultural Center - TCC) kurucusu ve aynı zamanda TABİD Başkanı Gökhan Özkök. Adı Clinton'ın e-posta hesabının hacklenmesinden sonra da gündeme gelmişti. Özkök'ün Clinton'ın danışmanı ile yazışarak örgütün taleplerini ilettiği ve Hillary Clinton'ın dirseği kırıldığı zamanlarda Gülen'in geçmiş olsun dileğini bildirmişti.

FETÖ bağışında öne çıkan bir diğer isim ise New York'taki Türk Kültür Merkezi Başkanı Recep Özkan. FETÖ ile Clinton arasındaki ilişkinin en önemli ismi olduğu iddia ediliyor. Özkan'ın 2015'te Clinton'a 1 milyon dolar bağış yatırdığı tespit edilmişti. Yani yasal olarak yapılabilecek en büyük bağışı yapmıştı. Öte yandan lobi faaliyetlerini yürüten diğer isimler arasında ABD'deki Türk-Amerikan Birliği (Turkic-American Alliance - TAA) Başkanı Faruk Taban'ın ve TAA Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Koşar'ın da olduğu öne sürülüyor.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×