Bu haber kez okundu.

FETÖ'nün kaçak altın ve elmas trafiği ortaya çıktı
15 Temmuz darbe girişimi kapsamında yürütülen FETÖ/PDY soruşturmasında Fetullah Gülen'in talimatıyla TUSKON tarafından 2000 yılında başlatılan Afrika açılımı ile örgütün altın ve elmas kaçakçılığı yaptığı ortaya çıktı. FETÖ'cü iş adamlarının Afrika ülkelerinden yasa dışı yollarla getirdiği altın ve elmasların Koza Altın İşletmeleri A.Ş. üzerinden aklandığı anlaşıldı.

2015 yılında verdiği ifadelerle FETÖ'nün uluslarlarası altın ve elmas kaçakçılığını ortaya çıkaran gizli tanık Deniz kod adlı iş adamını Star Gazetesi'nden Kemal Gümüş buldu.

FETÖ'NÜN ALTIN ANANAS TRAFİĞİ

İşadamı Fetullahçı Terör Örgütü'nün altın ve elmas kaçakçılığını nasıl yaptığını tüm detayları ile anlattı. Gizli tanık, Fetullah Gülen'den 'Afrika'ya açılın' diye talimat geldiğini ve örgüttekilerin yönlendirmesiyle Fildişi Sahili'ndeki Abidjan'a gittiğini ifade ederek, ''İlk giden işadamları arasındaydım. Elektronik ve bilgisayar üzerine çalıştım. Ancak işler yürümedi ve 160 bin dolar kaybettim.'' dedi. Daha sonra dönmeye karar verdiğini ancak dönmeden önce Şafak Koleji müdürü İbrahim Arıöz'ün kendisiyle bağlantı kurduğunu belirten gizli tanık, ''Arıöz bana bazı emanetlerin olduğunu ve Türkiye'ye götürmem gerektiğini söyledi. Bana hizmete ait altın ve paradan söz etti. Başıma herhangi birşeyin gelip gelmeyeceğini sordum.'' diyerek Arıöz'ün kendisine herşeyi ayarladığını ve hiçbir sıkıntı çıkmayacağını belirttiğini söyledi.

FETÖ'nün kirli altın ve elmas trafiğinin nasıl işlediğini anlatmaya devam eden tanık, İbrahim Arıöz'ün kendisine bu iş karşılığında 80 bin dolar para alacağını ve zararının bir kısmını bu şekilde karşılayabileceği konusunda kendisine güven verdiğini açıkladı.

Gizli tanık, kendisine verilen altın ve elmasların olduğu valizin nasıl olduğunu şöyle anlattı. ''İki büyük boy valizin içine külçe altınlar bezlere sarılarak konuldu. Elmasları ise siyah bir kese içinde elime verdi, cebime koydum. Abidjan Havaalanı girişinde bizi iki kişi karşıladı. Valizleri onlara teslim ettik. İbrahim Arıöz'le vedalaştık ve uçağa bindim. İstanbul'a indikten sonra da yine bizi iki kişi karşıladı. ''Bir emanet var sizde'' dediler. Cebimdeki elmasları verdim. Valizleri ise görmedim. Bana 'Yarın gelip valizleri alırsınız' dediler. Ertesi gün gidip aynı valizleri aldım, içinden ananas çıktı. Valizler aynı içindekiler değişmişti. Havaalanında içini değiştirdiler.'' dedi.

KOZA Altın İşletmeleri A.Ş.

1 TON CEVHERDEN 6 GRAM ALTIN ELDE ETTİLER

1 Kasım 2013 tarihinde terör örgütü FETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen ile üst düzey bir örgüt yöneticisine ait ses kaydı internete düşmüştü. Mali Suçları Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı raporla, dünyanın en önemli maden ocaklarında bile cevher verimliliği ton başına 1.30 gram ila 1.68 gram arasında altın elde edilebildiği hatırlatılırken Altın Koza A.Ş.'nin 1 ton cevherden elde ettiği altın miktarı 4.93 gram ile 6 gram gibi gösterdiği yer aldı. Böylelikle FETÖ'nün Afrika'dan kaçak getirdiği altının Koza A.Ş. üzerinden nasıl aklandığı da ortaya çıkmış oldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×