Bu haber kez okundu.

FETÖ okulları belgeseli ABD'de gösterime girdi

Kaliforniya'da gösterime giren belgeselin yapımcısı Mark Hall, A Haber'e özel açıklamalarda bulundu ve önemli ayrıntılara dikkat çekti. ABD'li film yapımcısı Hall'ün Tayfun Coşkun'a verdiği röportajın ayrıntıları şöyle;

TÜRKİYE'DEKİ İNSANLARI TEMSİL ETMİYOR

Öldürülen Eğitim isimli belgeselin yapımcısı Mark Hall, FETÖ okullarından bahsederken ''Şu anda ABD genelinde 26 ayrı eyalette charter okulları bulunuyor. Her yıl vergi verenlerin parasından 500 milyon dolar kazanıyorlar. Filmi ilk yapma kararını bu okulların ABD'de nasıl hızla yayıldığını duyduğumda aldım. Yabancı bir grup insanın bizim okullarımızı işletmesi çok normal bir durum değil. İlginç bir hikaye olabileceğini düşündüm. ABD'deki insanların daha fazla bilgi edinmek isteyebileceğini düşündüm. Gülen hareketi çok ilginç ve garip bir grup insan. Bunların kesinlikle Türkiye'deki insanları temsil ettiğini düşünmüyorum.'' dedi.

15 TEMMUZ'UN ARKASINDA ONLAR VAR

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili konuşan Mark Hall, FETÖ'nün Amerika'daki yapılanmasına işaret etti ve 'olmaz diyebileceğimiz birşey değil' dedi. Hall, ''Bence Gülen'in takipçileri Türk hükümetini etkisi altına almaya çalışıyordu. Bana öyle geliyor ki darbe girişiminin arkasında bu örgüt var. Bence bu korkunç bir şey. Darbe girişiminin olduğu gece 15 Temmuz'da editörümle birlikte televizyon izliyordum. Çok şaşırdık ama bu olmaz diyebileceğimiz bir şey değil. Çünkü Gülen hareketinin ABD'de neler yaptığını gördük. Nasıl büyüdüklerini, ne kadar paraları olduğunu ve tabii ki politik tarafı da var.'' ifadelerini kullandı.

FETÖ'nün ABD'de 140 okulu bulunuyor

FETÖ ABD'DE 140 OKUL KURDU

FETÖ, Amerika Birleşik Devletleri'nde en yaygın sözleşmeli okul ağlarından birini yönetiyor. Örgüt, Birleşik Devletlerin çeşitli eyaletlerinde 140 civarında okula sahip. ABD'de 1990'ların sonuyla 2000'li yılların başında açılan ve zaman içinde bazılarının ismi değilen okullarda her yıl yaklaşık 60 bin civarında öğrencinin eğitim aldığı belirtiliyor.

HER ÖĞRENCİDEN PARA KAZANIYOR

ABD, her yıl bu okullarda okuyan öğrenci için önemli miktarlarda ödeme yapıyor. Sadece sözleşmeli okulları çerçevesinde bu finansal gelirlere sahip FETÖ'nün diğer yapılanmalarda eklendiğinde Amerika genelinde birkaç milyar dolarlık ekonomik hacme sahip olduğu belirtiliyor.

Kaynak: A HABER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×