Bu haber kez okundu.

Gazeteci Ahmet Şık gözaltına alındı (kimdir)

Gazeteci Ahmet Şık gözaltına alındı mı? Ergenekon ve Balyoz davaları sürecinde 'İmamın Ordusu' isimli kitabını yazdığı için yargılanarak hapis cezası verilen gazeteci Ahmet Şık, sosyal medya hesabından saat 06.56 sıralarında yaptığı paylaşımda, attığı bir tweet nedeniyle gözaltına alındığını açıkladı.

Ahmet Şık paylaşımında, ''Gözaltına alınıyorum. Bir twittle ilgili olarak savcılığa götürülecekmişim.'' dedi. Gözaltına alınan Ahmet Şık'ın İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldiği ve işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.

AHMET ŞIK'A YÖNELTİLEN SUÇLAMA

Bu sabah saatlerinde gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Ahmet Şık'a,  "Türkiye Cumhuriyetini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak'' ve ''terör örgütü propagandasını yapmak"  suçlamalarının yöneltildiği bildirildi.

AHMET ŞIK KİMDİR?

Ahmet Şık, 1970 yılında Adana'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu.Mesleğe, üniversitenin birinci sınıfında iken Milliyet gazetesinde stajyer muhabir olarak başladı. 1991 ve 2007 yılları arasında Cumhuriyet, Evrensel ve Yeni Yüzyıl gazeteleri ile Nokta dergisinde muhabir, Reuters haber ajansında da foto muhabir olarak çalıştı.

2005 yılında Radikal gazetesinde çalışırken, Doğan Grubu'na alacak davası açtığı için işten çıkarıldı. Sonrasında çalışmaya başladığı Aktüel dergisinden de açtığı dava gerekçe gösterilerek işine son verildi.

Hrant Dink suikastı sonrasında Nokta dergisinde yayımlanan "Asker İç Güvenlikten Elini Çekmeli" başlıklı röportaj ve "Hayata Dönüş" operasyonlarının yıldönümünde Bayrampaşa Cezaevi'nin kadın koğuşunda sağ kurtulan Münevver Köz ile yapılan "Bayrampaşa'da O gün" başlıklı söyleşi nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinden yargılandı. 8 Mart 2007’de medyanın askerler tarafından fişlendiğinin iddia edildiği “Askerin medya notları!” başlıklı habere imza attı.

Radikal gazetesinden çalışma arkadaşı Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte yazdığı Kontrgerilla ve Ergenekon'u Anlama Kılavuzu ve Ergenekon'da Kim Kimdir? kitaplarında "Ergenekon Soruşturması'nın gizliliğini ihlal ettiği" iddiasıyla üç yıl hapis istemiyle yargılandığı davadan 13 Mayıs 2011'de beraat etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×