Bu haber kez okundu.

Gazeteci yazar Şahin Alpay gözaltına alındı
Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya ayağına yapılan operasyonlar devam ediyor. Önceki gün aralarında Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu 40'ın üzerine gazeteci için yakalama kararı çıkmıştı. Bugün ise eski Zaman Gazetesi yöneticileri ve yazarları hakkında gözaltı kararı verildi.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Zaman Gazetesi yazarları ile yöneticilerine yönelik gözaltı kararının ardından gazetenin eski yazarlarından olan Şahin Alpay gözaltına alındı.

Şahin Alpay'ı gözaltına almak için polisler, Alpay'ın Beşiktaş'taki evine saat 06.00 sıralarında geldi. Yaklaşık 2.5 saat Alpay'ın evinde arama yapan polisler daha sonra Şahin Alpay'ı kelepçesiz olarak gözaltına aldı. Gazetecilerin sorularına ''Bir şey söylemek istemiyorum. Neden gözaltına alındığımı bilmiyorum.'' diyerek cevap veren Şahin Alpay'ın sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.ŞAHİN ALPAY KİMDİR?

Şahin Alpay, 1944 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Alpay, Zaman Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı.

1944 yılında Ayvalıklı bir ailenin, Sabiha ve Ahmet Alpay’ın oğlu olarak dünyaya geldi. 1923 Türkiye ile Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesi anlaşması uyarınca babası Serez ve annesi Midilli'den Türkiye'ye göç etmişlerdir. İlkokulu Nişantaşı Nilüfer Hatun İlkokulu'nda okuduktan sonra, Robert Kolej'den mezun olmuştur.1961-1962 öğretim yılında AFS bursu ile bir sene ABD'de okudu. Lisans öğrenimini AÜ SBF’de gördü. Gençlik yıllarında Doğu Perinçek liderliğindeki, Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi’nde yer aldı.

İsveç'te Stockholm Üniversitesi’nde doktora yaptı. 1982 - 1992 arasında Cumhuriyet Gazetesinde, 1993 - 94 arasında Sabah gazetesinde, 1994 - 2001 arasında Milliyet gazetesinde editörlük ve yazarlık yaptı. 1992 - 1993 arasında bir süre TÜSES genel sekreterliği, 1993 yılında bir süre CHP grup danışmanlığı yaptı. 1999 - 2002 arasında CNN Türk’te Entellektüel Bakış adlı haftalık programı yönetti. 2001 yılından bu yana Bahçeşehir Üniversitesi'nde Türk Siyasi Hayatı ve Mukayeseli Politika dersleri vermektedir. 2002'den bu yana da Zaman Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Mehtap TV'de 2006 yılından bu yana yayımlanmakta olan Akıl Defteri adlı programın sunucularındandır. İngilizce ve İsveçce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×