Bu haber kez okundu.

Oy verme günü için Yüksek Seçim Kurulu'ndan önemli referandum bilgilendirmesi yapıldı. YSK internet sitesinde tüm detaylarıyla anlatılan Anayasa Değişikliği halk oylaması seçimlerinde dikkat edilecek hususlar arasında; 16 Nisan referandumu oy verme saatleri, oy kullanma yeri ve sandık bilgisi sorgulama bilgileri, geçerli oy pusulası, geçersiz oy pusulası ve oyların geçersiz sayılmaması için dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler yer alıyor. Anayasa Değişikliği referandumunda oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şöyle;

Oy Verme Saatleri

Saat 07.00 - 16.00 arası: Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis.

Saat 08.00 - 17.00 arası: Yukarıda yazılı illerin dışında kalan diğer iller.

Nerede oy kullanacağım?

Seçmenlerin en çok merak ettiği soruların başında oy kullanma yerleri geliyor. Seçimlerde sadece kayıtlı olunan sandıklarda oy kullanabilirsiniz. Adresinize gönderilen seçmen bilgi kağıdı üzerinde nerede ve hangi sandıkta oy vereceğiniz belirtilmektedir. Eğer seçmen kağıdı elinize ulaşmadı ise YSK Seçmen Sandık Sorgulama işlemi yaparak sandık bilgisi sorgulaması yapabilirsiniz.

Oy Verme Günü Yanınıza Almanız Gerekenler

16 Nisan pazar günü halk oylaması için sandık başına gittiğinizde yanınızda mutlaka T.C.Kimlik numaralı kimliğinizi bulundurun. Bunun dışında T.C. kimlik numarası yazılı olan T.C. Kimlik kartı, nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi ve askeri kimlik kartı gibi kimliğinizi tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgeyi yanınıza almayı kesinlikle unutmayın. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Oy Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

- Sandık kurulu görevlisine kimliğinizi verin. Seçmen listesinden isminiz bulunduktan ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra tarafınıza birleşik oy pusulası, zarf ve mühür verilecek. Bunları alarak oy verme kabinine girin ve tercih mührünü 'EVET' yada 'HAYIR' seçeneklerinden karar verdiğinize basın.

- Oy verme kabinine cep telefonu, fotoğraf makinesi ve haberleşme sağlayıcı cihazlarla girilmesi yasaktır. Eğer yanınızda bu tür cihazlar var ise oy verme işlemi bitiminde iade edilmek üzere sandık kurulu üyelerine emanet edebilirsiniz.

- Mührü, tercih ettiğiniz alanın dışına taşırmayın. Birden fazla alana mühür basmayın. Birleşik oy pusulasında tercih ettiğiniz alana “TERCİH” mührünü basın ve mührün kurumasını bekleyin. Mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde oy pusulasını katlayıp zarfa koyun.

- Oy zarfını sandığa attıktan sonra seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imza atın.

GEÇERLİ ZARF ve BİRLEŞİK OY PUSULASI

Zarfın üzerinde Yüksek Seçim Kurulu logosu ile ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü olmak üzere çift mühür bulunmalıdır. Sandık kurulunca verilen birleşik oy pusulasının arkasında sandık kurulu mührü ve kağıdında Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmalıdır.

GEÇERLİ OY PUSULASI

Sandık kurulunca verilen, arkasında sandık kurulu mührü bulunan ve kağıdında Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunan birleşik oy pusulası üzerinde tercih ettiğiniz bölüme 'TERCİH' mührünü basınız.

GEÇERSİZ OY PUSULASI

- Birleşik oy pusulasındaki her iki bölüme birden mühür basmayınız.
- Birleşik oy pusulasına imza atmayın, herhangi bir işaret koymayın.
- Yırtılan birleşik oy pusulaları geçerli değildir.
- Mührü tercih ettiğiniz alanın dışına taşırmayın, iki alanın ortasına basmayın.
- Tercih mührünü tercih ettiğiniz bölüme basıp basmadığınızı kontrol ediniz. TERCİH mührü basılmamış birleşik uy pusulaları geçersizdir.
- Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılır.
- Halkoylaması için düzenlenmemiş farklı biçim ve renkte olan birleşik oy pusulaları ve zarfı geçersizdir.
- Zarfın içine birleşik oy pusulasının dışında başka bir şey (broşür, ilan, kağıt vs.) koymayınız.

Anahtar Kelimeler:
Referandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×