Bu haber kez okundu.

Göç beklentisi nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısı kapatıldı

HATAY ile SURİYE'yi birbirine bağlayan Cilvegözü Sınır Kapısı, TIR çıkışlarına kapatıldı. Kapatılma nedeni olarak Suriye'nin Halep kentinden beklenen göç dalgası gösteriliyor. Hatay sınırının tam karşısında konuşlu olan Özgür Suriye Ordusu birliklerinin kontrolündeki Bab-Al Hava Sınır Kapısı'ndaki güvenlik önlemlerinin arttırılması çalışmasından dolayı sınır kapısından TIR çıkışlarına izin verilmediği öğrenildi.

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan bu sabahtan itibaren sadece Suriye'den getirilen hasta ve yaralılar ile tüccarlar ve aile birleşimi kapsamındaki kişilerin giriş işlemlerinin yapıldığı belirtildi.

Halep'te günlerdir süren insanlık dramının sona ermesi için Türkiye'nin girişimleriyle sağlanmaya çalışılan ateşkes eğer tam olarak hayata geçirilirse, uzun süredir aç ve susuz bekleyen Halep'teki siviller İdlib üzerinden Türkiye'ye doğru göç edebilir. Fakat yetkililerden aldığımız bilgilere göre, Halep'ten gelenlerin ilk olarak Suriye tarafındaki çadırkentlerde barındırılacağı ve günlük ihtiyaçlarının Türkiye tarafından karşılanacağı belirtildi.

Halep'teki sivillere yönelik hazırlık kapsamında Kızılay ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı görevliler ile yetkililer Hatay'da bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×