Bu haber kez okundu.

Gülen için ABD'den altı ayrı tutuklama talep edildi
İlk iade dosyasının aksine terörist Gülen'in darbeyle ilişkisine kapsamlı yer verildi. Altı suçtan tutuklama talebinin yer aldığı iade dosyasında ''bu şahıs 15 Temmuz'daki kanlı darbe teşebbüsünün talimatını veren kişi olarak tutuklanması talebiyle aranmaktadır.'' denildi.

İADE DOSYASINDA NELER VAR?

İade dosyasında Fetullah Gülen'in iade talepleri içinde darbe girişimi, nitelikli şekilde kasten öldürme, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast, Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Anayasal düzeni ortadan kaldırma teşebbüsü suçlamalarına vurgu yapıldı. ABD'ye gönderilen iade talebinde terörist Gülen'in Kanada ve Güney Afrika gibi dünyanın üçüncü ülkelerine kaçabilme ihtimali üzerinde duruldu.

ORGENERAL HULUSİ AKAR'IN İFADESİ DOSYADA

Yazıda Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın tanık ifadesine de yer verildi. Genelkurmay Başkanı'nın yanı sıra 15 Temmuz darbe girişiminde aktif rol alanların isimlerinin savcılıkta verdikleri ifadelerde dosyaya girdi.

İTİRAFLAR DA DOSYAYA EKLENDİ

Hulusi Akar'ın yaveri Yarbay Levent Türkkan, Jandarma Yarbay Fazıl Ertürk, Jandarma Binbaşı Erdal Karlıdağ ve itirafçı generallerin FETÖ'yle ilgili itirafları da iade dosyasına eklendi. O ifadelerde darbe talimatının Pensilvanya'da bulunan terörist başı Fetullah Gülen'den geldiği ve Adil Öksüz'ün ABD'den darbe talimatı bilgilerini getirdiği de aktarıldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×