Bu haber kez okundu.

Gurbetçilerin referandum oyları Ankara'da koruma altında

Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre ve Kanada. 16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumunda oy kullanan gurbetçilerin oyları Türkiye'ye getirildi. 16 Nisan referandumu halk oylaması için yurtdışında tarihi katılım gerçekleşti. 57 ülkedeki 127 temsilcilikte seçmenler sandık başına gitti. Yaklaşık 1 milyon 400 bin 46 vatandaş oy kullandı. Oy verme işleminin tamamlanmasıyla çuvallarla mühürlenen oylar Türkiye'ye ulaştı. Milli iradenin emaneti olan oylar Ankara'da korunuyor.

OYLAR ANKARA'DA KORUMA ALTINDA

16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumunda gurbetçilerin kullandığı oylar, Ankara ATO Kongre Merkezi'nde koruma altına alındı. Oy çuvallarının bulunduğu odanın kapısında 5 asma kilit bulunuyor. Bu kilitlerden birisi Yüksek Seçim Kurulu'na diğerleri ise TBMM'de grupları bulunan siyasi partilere ait. Siyasi partilerin temsilcileri ise kapının önünde nöbet bekliyor.

GURBETÇİ OYLARI 16 NİSAN'DA SAYILACAK

190 torba oy pusulası ilçe seçim kurulu üyeleri, parti temsilcileri ve yurtdışı ilçe seçim kurulu başkanı Afife Nezgitli Yıldırım kontrolünde ATO Kongre Merkezi'ne ulaştırıldı. 5 asma kilit altındaki özel güvenlikli odanın kapısı, referandumdan 3 gün önce oy pusulalarının ülkelere göre tasnifi için açılacak. Gurbetçi oyları Türkiye'de oy verme işleminin sona ereceği 16 Nisan Pazar günü saat 17.00'ye kadar bekletilecek. Ardından sayımı yapılacak.

Kaynak: 24 TV

Anahtar Kelimeler:
Referandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×