Bu haber kez okundu.

Hakkı Devrim öldü mü? | Hakkı Devrim kimdir?
Türkiye'nin duayen gazetecilerinden Hakkı Devrim hakkında son dakika haberi geldi. Hakkı Devrim'in oğlu Serdar Devrim babasının saat 10:00 sıralarında hayatını kaybettiğini duyurdu. Peki Hakkı Devrim kimdir?, Hakkı Devrim yazıları nelerdir?, Hakkı Devrim neden öldü? İşte Hakkı Devrim hakkında merak edilen tüm detaylar...

HAKKI DEVRİM KİMDİR?

Türkçeyi en iyi konuşan gazeteci ve yazarlardan olan Hakkı Devrim ayrıca Türk yayıncılığının duayen isimleri arasındadır.

1929 yılında Eskişehir'de dünyaya gelmiştir. Hakkı Devrim, aslen Kastamonulu'dur. Tapu memuru olan babasının adı Ruhi Bey'dir. Hakkı Devrim memur çocuğu olduğu için babasının tayinlerinden dolayı Ankara, Denizli, Bursa ve Samsun illerinde bulunmuştur. İlkokul öğrenimini Şehzadebaşı'nda, Lise öğrenimini ise Kabataş Erkek Lisesi'nde 1947 yılında tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde görerek 1951 yılında başarıyla mezun olmuştur.

Hakkı Devrim iş hayatına 1950 yılında reji asistanı olarak girdiği İstanbul Radyosu'nda başladı. 4 yıl buradaki görevini başarıyla yerine getiren duayen gazeteci, 1952 yılında 'Son Saat' isimli gazetede röportaj yazarlığı, 1954 yılında Tercüman Gazetesi'de çalıştı. Sonrasında ise sırasıyla Son Havadis, Yeni Sabah, Ege Ekspres ve Tasvir isimli gazetelerde çeşitli görevler icra etti. Yeni Sabah gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği görevi yapan Hakkı Devrim aynı zamanda 'Fısıltı' isimli köşede 'Sabiha Deren' ismiyle magazin yazarlığı yaptı.

Hakkı Devrim, 1965 yılında Meydan Dergisi kurucuları arasında bulundu. Meydan Larousse ansiklopedisinin Genel Yayın Müdürlüğü'nü de yapan Devrim, 1973 yılında en sevdiği arkadaşlarıyla beraber Kaynak Kitapları Yayınevi'ni kurdu.

Hakkı Devrim, 1990 yılında Doğan Yayın Grubu'nda çalışmaya başladı. Burada tanıtım programlarındaki ansiklopedilerin hazırlanmasında çalışmalara katıldı.

Doğan Yayın Grubu bünyesinde çeşitli görevlerde yer alan Hakkı Devrim 1995 yılında Posta Gazetesi'nde 'Telaynak' isimli köşenin yazarlığını yaptı. CNN Türk kanalında 'Hakkıyla Sohbet' ve 'Günbegün' isimli sohbet programları hazırlayan Devrim ayrıca yine aynı kanalda 'Haber Makinası' isimli programda görev almıştır.

1996 - 2011 yılları arasında Radikal Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan Hakkı Devrim, Kanal D'de Okan Bayülgen'in sunuculuğunu yaptığı 'Medya Kralı' adlı talk şov programında da çalışmıştır.

HAKKI DEVRİM'İN EVLİLİĞİ

Duayen gazeteci Hakkı Devrim, 1948 yılında (İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okurken) Gülseren Hanım ile tanışmıştır. 2 yıl süren birliktelikleri sonucunda 1951 yılında Hakkı Devrim ve Gülseren Hanım evlenmiştir. Hakkı Devrim ile Gülseren Hanım'ın bu evliliklerinden Serdar Devrim ve Zeynep Çağlıyor Devrim adında iki çocukları vardır. Gülseren Hanım 26 Nisan 2008 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

HAKKI DEVRİM'İN YAZDIĞI KİTAPLAR

Hakkı Devrim gazetecilik ve yayıncılık hayatı boyunca çeşitli eserlere imza atmıştır. Öte yandan bazı eserlerin hazırlanmasında katkıda bulunmuştur. Hakkı Devrim'in yazdığı kitaplar şöyle;

- Türkiye 1923 - 1973 Ansiklopedisi (1974)
- Başlangıcından Bugüne Dünya Tarihi (1974)
- Elörgüsü Ansiklopedisi (1975)
- Meydan Larousse (1969 - 1973)

Hakkı Devrim'in hazırlanmasına katkıda bulunduğu eserler ise şöyle;
 
- Memo Larousse
- Théma Larousse
- Dictionnaire Larousse
- Büyük Larousse
- Demokrasinin 50 Yılı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×