Bu haber kez okundu.

Halepli Ümran'ın insanlığı utandıran o bakışları
Suriye'nin Halep kenti bugün bir hava saldırısına daha uğradı. Yine yüzlerce insanın hayatını kaybettiği saldırı sonrası tüm dünya tek bir görüntüye kilitlendi. O da henüz 5 yaşında olan Suriyeli Ümran'ın bakışları. Ve Ümran, o günden sonra hiç konuşmadı!

Baştan aşağı toz içerisinde olan ve bakışlarından korku okunan 5 yaşındaki Ümran önce bir ses duydu ancak bu duyduğu ses önceki bomba seslerinden çok farklıydı, dünya adeta başına yıkıldı. Bir anda boyundan büyük bir acının ortasında tek başına kaldı, enkazın altındaydı.

5 yaşında Ümran. Başından akan kanın farkında değil. Yaşadığı için şanslı sadece şokta ama bakışları anlatıyor herşeyi. Dünyanın içine işliyor ve insanlığı utandırıyor bu çaresiz hali. Yaşadığı acının hiç bir tarifi yok. Ağlayamıyor, çünkü ağlayacak kimsesi yok. Tek başına oturuyor. Annesi ve babası yanında değil belki de hiç olmayacak artık. Yüzü gözü yaralı baştan aşağı toz içinde. İnce ince kan sızıyor sol gözünden. Eliyle siliyor, eline bakıyor kırmızı korkuyor. Sonra yine insanlıkla göz göze geliyor. Bakışlarıyla anlatıyor herşeyi. ''Siz sessiz kaldığınız için ölüyoruz'' diyor ve ambulansta sessizce tedavi olmayı bekliyor.Bu görüntüler önceki akşam Suriye'nin Halep kentindeki bir bombardımanın ardından çekildi. Hava saldırısında vurulan bir binanın enkazından çıkarılan 5 yaşındaki Halepli Ümran'ın bu görüntüsü Suriye karşısında sessiz kalan uluslararası kamuoyunun vicdanına sesleniyor. Ambulans ile hastaneye kaldırıldı Ümran tedavi edildi. Ümran'ın durumunun iyi olduğu açıklandı. Ancak Ümran'ın bu bakışları adeta 'dünyaya küstüm' der gibiydi ve yüreklerimizde büyük bir acı bıraktı.

ÜMRAN O GÜNDEN BERİ HİÇ KONUŞMADI

Halepli Ümran'ın görüntülerini çeken gazeteci; Bugüne kadar enkazdan çıkan çok çocuk gördüğünü ancak bunun başka olduğunu ifade ederek, Ümran'ın o günden beri hiç konuşmadığını açıkladı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner1