Bu haber kez okundu.

Hayatını kaybeden Kotonu Büyükelçisi Turgut Kural kimdir?

Dışışileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye'nin Kotonu Büyükelçisi Turgut Kural'ın dün gece kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini duyurdu. Peki Turgut Kural kimdir? Kotonu neresi? Detaylar haberimizde...

Mevlüt Çavuşoğlu üzücü haberi Twitter hesabında duyurdu. Çavuşoğlu mesajında, Kotonu Büyükelçisi Turgut Kural'ın geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini belirterek, "Üzüntümüz büyük, Allah rahmet eylesin, Ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum." açıklamasında bulundu.

Turgut Kural kimdir?

Turgut Kural, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. evli ve iki çocuk babası.

Diplomatik kariyerine 1991 yılında Dışişleri Bakanlığı bünyesinde aday meslek memuru olarak başlayan Kural, Türkiye'nin Bağdat, Amman Büyükelçiliklerinde üçüncü katip, Hong Kong Başkonsolosluğunda muavin konsolos olarak çalıştı.

Kasım 2014'ten beri Kotonu Büyükelçisiydi

Bakanlıkta Ortadoğu ve Avrupa Genel Müdürlüklerinde görev alan Kural, Brüksel Büyükelçiliğinde İkinci Katip ve Başkatip, Mostar Başkonsolosu, Paris Büyükelçiliğinde Büyükelçilik Müsteşarı ve Birinci Sınıf Başkonsolosluk yaptı. Kural, Kasım 2014'ten bu yana Türkiye'nin Kotonu Büyükelçisi olarak görev alıyordu.

BABASI BÜYÜK ELÇİ ADNAN KURAL'DA GÖREVİ SIRASINDA VEFAT ETTİ

Turgut Kural'ın babası Moskova Büyükelçisi olan Andan Kural'da 1972 yılında görevi sırasında Moskova'da kalp krizi geçirerek vefat etmişti.

KARİYER OLARAK BABASININ YOLUNDAN GİTTİ

Evli ve iki çocuk babası Büyükelçi Kural, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü bitirdi..Diplomatik kariyerine 1991 yılında Dışişleri Bakanlığı bünyesinde aday meslek memuru olarak başlayan Kural, Türkiye'nin Bağdat, Amman Büyükelçiliklerinde üçüncü katip, Hong Kong Başkonsolosluğunda muavin konsolos olarak çalıştı.Bakanlıkta Ortadoğu ve Avrupa Genel Müdürlüklerinde görev alan Kural, Brüksel Büyükelçiliğinde İkinci Katip ve Başkatip, Mostar Başkonsolosu, Paris Büyükelçiliğinde Büyükelçilik Müsteşarı ve Birinci Sınıf Başkonsolosluk yaptı.Kural, Kasım 2014ten bu yana Türkiye'nin Kotonu Büyükelçisi olarak görev alıyordu.

BABASI DA GÖREVDE İKEN KALP KRİZİ GEÇİRMİŞTİ

Turgut Kural'ın babası Şerif Adnan Kural'da babası Hüsamettin Kural'ın eğitimi nedeniyle Paris'te doğmuş, İstanbul'da Saint Benoît Fransız Lisesi'ni bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştu. 1935 yılında Dışişleri Bakanlığında çalışmaya başlamış, çeşitli iç ve dış görevlerde bulunduktan sonra 1955'te Şam Büyükelçiliğine atanmış, 1958'de ise merkeze atanıp, başhukuk müşavirliği görevine getirilmişti. 1960-1962 yıllarında Atina Büyükelçiliği, 1962-1964 yılları arasında Birleşmiş Milletler nezdinde Daimi Temsilcilik, 1964-1965 yıllarında Bern, 1965-1967 yıllarında Roma ve 1967-1969 yıllarında Madrid büyükelçiliği görevinde bulunmuştu. 1972 yılında Moskova büyükelçiliğine atanmıştır. Bu görevi sırasında kalp krizi geçirerek vefat etmişti. 

Kotonu neresi?

Cotonou, Benin ülkesinin en büyük şehri olmakla birlikte Benin yönetiminin toplandığı bir kenttir, yani aslında ülkenin ekonomik merkezidir. Ülkenin başkenti Cotonou olmasa bile, burası en ünlü yeridir. Genellikle belediye binaları, ekonomi binaları ve resmi binalar burada bulunmaktadır. Foncada Cotonou “ölüm nehrinin yanında” anlamına gelmektedir. Bu isim çok eski zamanlarda balıkçı kasabası olmasından dolayıdır. Cotonou, Benin'in güneydoğusunda yer almaktadır. Atlantik Okyanusu kıyısında olmakla birlikte, Nokoue Gölü'ne de kıyısı vardır. 

Cotonou İklimi

Cotonou, 2 çeşit iklime sahiptir. Bunlar tropik yağışlı iklim ve kurak iklimdir. Genellikle nisan - ekim arası yağışlı sezondur. Diğer aylar daha kurak geçmektedir. En düşük sıcaklık 25 derece olmakla birlikte, en yüksek sıcaklık ise 30 derecedir. 

Cotonou Nasıl Gidilir? 

Cotonou'da şehir merkezine çok yakın konumda havaalanı bulunmaktadır. Bu havaalanı Cadjehoun Havaalanı'dır. Brüksel, Paris gibi bazı Avrupa şehirlerine direkt uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul'dan da Cotonou'ya direkt uçuş bulunmaktadır. Hem Türk hem de yabancı havayolları İstanbul - Cotonou arasında seferler düzenlemektedir. Direkt uçuşlar yaklaşık 7 saat sürmektedir.

Cotonou'ya otobüs ile Benin'in başkentinden ve diğer şehirlerinden de ulaşım basittir ve genellikle çok fazla sefer bulunmaktadır. Ekonomik ve idari merkez burası olduğu için seferler yeterli düzeydedir. Lagos ve Lome gibi Benin şehirlerinden buraya kolayca ulaşılabilmektedir.

Benin'e özel taksinin adı bush taksidir. Bu taksi şehirlerarası da kullanılmaktadır. Eğer konforlu bir yolculuk ararsanız, taksi ile Benin'in her yerine gitmeniz mümkün olmaktadır. Bush taksi ile hiç zorlanmadan Benin'in herhangi bir şehrinden Cotonou'ya hızlıca ulaşılabilmektedir.

Cotonou içinde dolaşmak için ise en ekonomik ve güzel yol moto-taksidir. Bu taksiler hem ekonomiktir, hem de rehber gibi her yeri bilmektedirler. Bu nedenle rehber gibi yardım arayanlara önerilmektedir ve Cotonou gezisi için tavsiye edilmektedir. 

Cotonou'da Gezilecek Yerler 

Cotonou’yu ziyaretinizde gezebileceğiniz yerlerden bazılarını ve detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fondan Zinzou: Burası bir sanat galerisidir. Buranın işletmesi aile işletmesidir ve kendilerini sanata adamışlardır. Burada çocuklara sanat eğitimi verilmekle birlikte sanat galerilerine ev sahipliği yapmaktadır. Yani aslında Cotonou'nun sanat merkezi sayılabilir. Merkezde, St. Michel Caddesi’nde bulunmaktadır. Sanatla ilgiliyseniz Cotonou’da gezilecek yerler arasında ilk sıralara yazmalısınız.


 
Cotonou Katedrali: Ave Clozel Caddesi’nde, Ancien Pont Köprüsü'nün yakınında bulunan katedral, Roma Katolik katedralleri kategorisinde bulunmaktadır. Aslında yapının ismi Notre Dame De Misericorde'dir. İsmi çok uzun ve turistler tarafından söylenmesi zor olduğu için yapının ismi Cotonou Katedrali olarak değiştirilmiştir.
 
Fransız Sömürgesi Mimari Binaları: Cotonou Katedrali'ni biraz geçtikten sonra eski Fransız binalarına rastlanmaktadır. Bu binalar özellikle tarihe ve mimariye düşkün olan turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bu binalardan bazıları restorasyon geçirmekle birlikte, bazıları eskiden olduğu haliyle durmaktadır. Çok nadir de olsa modernize edilmiş olanları da vardır. Bu binalar Fransız sömürgeleri zamanında yapılmış ve günümüze ulaşmış binalardır ve görülmesi tavsiye edilmektedir.
 
Grande Mosquée de Zongo: Burası Cotonou'nun hatta Benin'in Müslümanlarına hitap etmektedir. Benin idari, ekonomik merkez olmakla birlikte bu camii ile aslında Müslümanlar için dini merkez de olmaktadır. Burası Benin'in en büyük camisidir. Müslüman topluluklar burada toplanırlar ve burada birlikte ibadet edip söyleşi yaparlar. Genellikle özel dini günlerde Müslümanlar burada etkinlikler düzenlerler ve toplanırlar. Yalnızca ibadet için açık olmamakla beraber çeşitli aktivitelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×