Bu haber kez okundu.

Hollanda'ya diplomatik salvo iki nota birden verildi

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay tarafından Hollanda Mazlahatgüzarına iki protesto notası birden verildi. Notada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya ve diplomatik misyon temsilcilerine yapılanların açık bir Viyana Sözleşmesi ihlali olduğu hatırlatıldı.

''BİZDEN ÖZÜR DİLEYECEKSİNİZ''

Dışişleri Bakanlığı'na çağırılan Maslahatgüzar aracılığıyla Hollanda makamlarından resmi yazılı özür dilemeleri istendi. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada;

"Hollanda'yı ziyaret eden tüm üst düzey zevat ve resmi görevlilerimiz ile Hollanda'da görev yapan tüm diplomatik ve konsüler misyonlarımızın, misyon çalışanlarının, tüm misyon emlakı, taşınır ve taşınmaz malları ile araçlarının, ilgili uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan hakları, dokunulmazlık, ayrıcalık ve bağışıklarına bundan böyle saygı gösterileceğinin yazılı olarak teyit edilmesi istenmiştir.'' denildi.

TÜRK VATANDAŞLARINA SALDIRININ İZAHI İSTENDİ

İkinci notada ise Hollanda'da yaşayan vatandaşlara yönelik polislerin orantısız şiddet kullanması sorgulandı. Vatandaşların son durumları ile ilgili bilgi verilmesi istendi. Dışişleri açıklamasında; "Hollanda makamlarından vatandaşlarımıza kötü muamelede bulunan, barışçıl toplantı hakkı ile basın özgürlüğünü göz ardı eden güvenlik yetkililerinin tespit edilerek, cezai yaptırımlara tabi tutulmaları konusunda hukuki önlemlerin alınması talep edilmiştir.'' ifadelerine yer verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×