Bu haber kez okundu.

Hüseyin Avni Mutlu gözaltına alındı
Darbe girişimi soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu neyle suçlanıyor? Hüseyin Avni Mutlu neden gözaltına alındı? Hüseyin Avni Mutlu tutuklandı mı? gibi sorular günün en merak edilen konuları arasında yer alıyor. Konuyla ilgili olarak şoke eden bir iddia ortaya atıldı.

Sabah Gazetesi'ndeki haberde yer alan iddialara göre, Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır Valiliği döneminde, yoksul çocuklar için gönderilen bağış paralarını FETÖ'ye bağlı olduğu belirtilen dershane hesabına aktardı. 

Söz konusu haberde Diyarbakır Başsavcılığı'nın darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan ve mal varlığına tedbir konulan Hüseyin Avni Mutlu'nun Diyarbakır Valiliği döneminde kamu kaynaklarını FETÖ dershanelerine gönderdiğine dair fezleke hazırlanarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma izni vermesinden sonra Yargıtay Başsavcılığı dosyayı incelemeye aldı. Hüseyin Avni Mutlu'nun o dönemdeki yardımcısı Mehmet Yeşilbaş ve eski Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam hakkında ''Denetim görevinin ihmali, kamu kaynaklarının silahlı terör örgütüne aktarılması" suçlarından soruşturma açılması talebiyle dosya Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne gönderildi.

YOKSUL ÇOCUKLARIN PARALARI FETÖ DERSHANESİNE AKTARILDI

Söz konusu dosyaya göre, valilik bünyesinde hayata geçirilen SODES projesi kapsamında 500 yoksul çocuğun eğitim masraflarının karşılanması için Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı 500 bin lira ödenek çıkardı ancak ödenekle ilgili teknik şartname FETÖ mensubu kamu görevlileri tarafından hazırlanmadı. Ödeneğe ilişkin yapılan ihale daha iyi teklif veren dershaneler olduğu halde 425 bin lira bedelle hem ruhsatsız olan hem de şartnameye uymayan FETÖ'ye bağlı Kardelen Pratik SBS Dershanesi'ne verildi. Öte yandan söz konusu yardım parası, ihale dokümanı hazırlanmadan, maliyet çıkarılmadan, ilan işlemleri sonlandırılmadan ve açık ihale yapılmadan yasalara aykırı şekilde FETÖ dershanesi hesabına aktarıldı.

İKİ KATI BEDELLE HAKSIZ KAZANÇ SAĞLANDI

Sabah Gazetesi haberindeki iddiaya göre, söz konusu dershaneye kayıt yaptıran öğrencilerden bazıları dershaneye gitmedi. Kayıtları silinmeyen bu öğrencilerin yerine farklı kimlikler ile yeni listeler oluşturuldu ve fazladan haksız kazanç sağlandı. SODES ihalesini, Diyarbakır'daki 20 dershaneden alınan yıllık rayiç bedelin iki katı bedelle alan dershane, ruhsatsız olan binada Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) izinsiz olarak yetersiz öğrencilerle ders verdi. İddiaya göre tüm bu yaşananlara o dönem projeden sorumlu olan vali yardımcısı, emniyet müdürü ve vali görmezden geldi.

Kaynak: SABAH
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×